Мозаїка як декоративна техніка. Матеріали (камені, клей, затірка)

Подзвоніть зараз і замовте

Мозаїка – одна з найдавніших технік створення зображення зі шматочків твердого матеріалу, яка була відома ще у Давній Месопотамії за тисячі років до нашої ери. Особливою популярністю вона користувалася у Древній Греції, Римі, а також Візантії. Найвідомішою мозаїкою на теренах України є майже тисячолітня Оранта у Софійському соборі. 

Як стверджують археологи, знайдені при розкопках античного Коринфу мозаїки були створені ще наприкінці V ст. до н.е. Особливої популярності у Давній Греції мозаїка набула з ІІ ст. до н.е. Давньогрецькі мозаїки найчастіше зображали людей, тварин, міфічних істот. Мозаїка дуже міцна і довговічна, тому до нас дійшли прекрасно збережені її зразки. 

Мистецтво прикрашати стіни і підлоги будівель мозаїкою у греків запозичили римляни. Розквіт цього виду мистецтва припав на військові походи Юлія Цезаря і Октавіана Августа, коли імперія процвітала. З Греції запрошували майстрів, щоб ті працювали та навчали учнів. Спочатку римські мозаїки були досить примітивними, переважно з геометричними орнаментами. Однак поступово майстри досконало освоїли техніку, розширили спектр матеріалів та сюжетів. Мозаїчні панно прикрашали підлоги і стіни багатих будинків, палаців, терм, басейнів. Їх використовували навіть у якості попереджувальних написів. Наприклад, викладали на доріжці напис «Остерігайся собаки» тощо. 

Мозаїка

У Давньому Римі існувало 4 основні техніки виконання мозаїчних картин:

  • Opus tessellatum ― велика мозаїка з розміром окремих частинок понад 4 мм.
  • Opus vermiculatum ― дрібна мозаїка з розміром частинок менше 4 мм.
  • Opus sectile або флорентійська ― техніка, у якій поєднуються фрагменти різного розміру.
  • Opus regulatum ― правильні геометричні малюнки, викладені з фрагментів однакового розміру (схожі на шахівницю). 

Як матеріал використовували гальку, напівдорогоцінне каміння, мармур, вапняк, щебінь. Саме в Римі були створені перші мозаїки з використанням смальти ― кольорового скла, що виготовлялося за спеціальною технологією плавлення з додаванням оксидів металів. Смальта була відносно дешевою і водночас виглядала дуже ефектно, нагадуючи дорогоцінне каміння.

Одною з найвідоміших давньоримських мозаїк, що дійшли до нашого часу, є «Битва при Іссі», або, як її ще називають, Александрова мозаїка. Ї виявили у 1831 році під час розкопок Помпеїв у так званому «Будинку Фавна» (Casa del Fauno). Вона має розмір 5,82 на 3,13 м і зображує кілька епізодів битви при Іссі між Александром Великим і персидським царем Дарієм ІІІ у 333 р. до н.е. Щоправда, деякі спеціалісти вважають, що це зображення іншої битви ― при Гавгамелах (331 р. до н.е.), але насамперед значення має художня цінність, а не правильна назва мозаїки. «Битва при Іссі» втілює всю велич і красу античного монументального чотирьохколірного живопису.

Александрова мозаїка є пізнішою  репродукцією іншої мозаїки, створеної, імовірно, грецьким майстром Філоксеном із Еретрії у ІІІ ст. до н.е., яка не збереглася до нашого часу. Наразі «Битва при Іссі» знаходиться у Національному археологічному музеї Неаполя, а в Помпеях відтворено її точну копію.

Мозаїка − дуже популярна декоративна техніка, адже вона виглядає ефектно і естетично, пасує до будь-якого інтер’єру. Водночас вона технічно нескладна, а отже, засвоївши базові принципи створення мозаїки, ви можете продовжити експериментувати вдома. Ще одна з переваг мозаїки – її медитативність, вона налаштовує на особливу хвилю і дозволяє знімати стрес. 

Індивідуальний майстер-клас з мозаїки

Якщо традиційно для мозаїки використовували різнобарвні камінці, шматочки кольорового скла (смальту), черепки і кахлі, то нині спектр матеріалів надзвичайно широкий: бите скло, мушлі, сухоцвіт, бісер і намистини, корінці, нитки, мотузочки і навіть яєчна шкаралупа. 

Основою для декору може бути товстий картон, дерево, гіпс, цемент, скло. Основу зачищають і знежирюють. На неї можна маркером або копіркою попередньо наносити малюнок або імпровізувати. 

Шматочки декору кріпляться до основи за допомогою клею «Момент», «Суперклей», ПВА, «рідких цвяхів», клею для кахлів тощо. Після того, як малюнок сформовано, шви між шматочками мозаїки заповнюють спеціальною затіркою, яку потім, за бажання, можна покрити лаком чи фарбою. Всі шви ретельно затираються, готовий виріб залишають до повного висихання. І ось унікальний декор і неповторний подарунок готовий. Чому унікальний? Тому що двох однакових мозаїк просто не існує в природі!

Одним із найвідоміших майстрів мозаїки був каталонський архітектор кінця XIX – початку XX ст. Антоніо Гауді, який залишив по собі казкові шедеври. Щороку мільйони туристів приїжджають до Барселони, щоб помилуватися химерним і чарівним світом його мозаїки. Однак не обов’язково вирушати аж до столиці Каталонії, щоб відчути причетність до робіт генія. Арт-студія «Ліхтарик» підготувала спеціальний майстер-клас «Мозаїка в стилі Гауді», під час якого кожен може відчути себе майстром кольорових камінців і створити унікальну фоторамку. Приходьте, ми чекаємо на вас!

Залишити заявку

    Найближчі майстер - класи
    Подивитися весь календар >>
    Відгуки наших клієнтів
    Як нас знайти

    Ми на карті

    Напишіть нам