Як самостійно почати розбиратися в мистецтві?

Подзвоніть зараз і замовте

Людина, яка розбирається в мистецтві завжди викликає повагу та інтерес у співрозмовника. Раніше розуміння мистецтва було перевагою аристократів. Прості люди могли бачити мистецтво переважно в церквах. Та слід відзначити, що мало хто сприймав релігійні картини, вітражі або мозаїки як високе мистецтво. Для тогочасного глядача це було радше ремесло. Та і художників яких ми зараз вважаємо геніями сприймали як ремісників. Але часи змінюються. З появою перших музеїв на чолі з Лувром часів Наполеона, а згодом галерей та різноманітних сучасних мистецьких просторів кожна людина отримала можливість споглядати витвори мистецтва.  

Що ж дає сучасній людині цей необмежений доступ до творів мистецтва та знання історії мистецтва?

 1. Історія живопису та архітектури формує смак. Дослідження великої кількості прекрасних взірців живопису вчить бачити гармонію та колорит. А вже відчуття кольору знадобиться щодня: при виборі одягу або ремонту в квартирі.
 2. Для дизайнерів, фотографів та багатьох інших креативних професій, знання історії мистецтва розширює світогляд та дає змогу не слідувати трендам, а створювати їх.
 3. Історія мистецтв тісно пов’язана з загальною історією, географією, релігією та розвитком науки. А це означає, що вивчаючи історію мистецтв можна заповнити прогалини в інших сферах та підвищити свій освітній рівень.
 4. Під час відвідування музеїв, знання основних напрямів та течій в мистецтві, а також індивідуального почерку великих художників та скульпторів дає змогу дійсно насолодитись творами мистецтва. Це зовсім інше відчуття, ніж пройтись по Лувру «для галочки».
 5. Вихід за межі своїх вузько профільних знань часто дає неочікуваний ефект. Вивчаючи особливості двору Медічі, кар’єрний шлях Рубенса або історію Франції чи особливості живопису Яна ван Ейка, можна неочікувано отримати натхнення. Мозок, переключившись від постійного напруження в одній області на іншу інформацію скоріше знаходить рішення своїх задач.

А ще споглядання мистецтва та розуміння мистецьких процесів допомагає у формуванні нових нейронних зв’язків. Знання витоків тих чи інших мистецьких течій та розуміння процесів, які вплинули на розвиток мистецтва створює в мозку нові логічні ланцюжки. А вони в свою чергу допомагають знаходити не стандартні рішення для Ваших задач.

Живопис, скульптура, музика та інші види творчості здатні уповільнювати деменцію в похилому віці. Мозок потребує постійного стимулювання. І для цього найкраще підходить вивчення мистецтва.

Щоб розібратися в мистецтві варто почати з якісних документальних фільмів:

 1. Палітри з Аленом Жобером. Не зважаючи на те, що цьому 50 серійному серіалу вже понад 20 років, він досі лишається одним з найкращих. Це 50 коротких розповідей про картини Лувру, з детальним оглядом композиції, колориту та історії створення.
 2. Суперспоруди давнини (Суперсооружения древности, якщо шукатимете в YouTube) виробництва National Geographic. Раджу всім, хто цікавиться архітектурою, або хоч раз при спогляданні Колізея чи Пірамід Гізи задавався питанням: як вони це зробили?
 3. Імпресіоністи: живопис і революція. Міні серіал виробництва ВВС розказує про найвідомішу групу художників в історії. Всім хто цікавиться імпресіонізмом фільм буде цікавий.

Звісно цікавими будуть і художні фільми:

 1. Ван Гог. З любов’ю, Вінсент. Це перша анімаційна повнометражка намальована олійними фарбами. Над фільмом працювали 125 художників з різних країн. У фільмі 62 450 намальованих олією кадрів. Це свого роду екранізація живопису Вінсента ван Гога.
 2. Мікеланджело. Безмежність. Фільм був знятий за підтримки Музеїв Ватикану. Розповідь ведеться від імені Джорджо Вазарі, який сам був талановитим художником та біографом майстрів Ренесансу.
 3. Роден. В фільмі показана історія формування творчої особистості видатного майстра, його шлях трансформації скульптури та розширення рамок академічного мистецтва. В ролі скульптора Венсан Кассель. А ще раджу книжку «Роден. Бесіди про мистецтво», яка написана в формі інтерв’ю. В книзі є цікаві думки про сприйняття скульптури та розвиток цього мистецтва з античності до сучасності Родена.
 4. Серіал «Геній» від National Georgaphic про життя і творчість Пабло Пікассо з Антоніо Бандерасом. За своє довге життя Пікассо прожив багато значних подій в історії Європи та створив більше 20 000 картин в різних стилях. Цей довгий життєвий і творчий шлях показаний в фільмі: від спроби писати портрети на замовлення в стилі Ренуара, через Герніку до пізнього періоду творчості.
 5. Містер Тернер. Фільм про неймовірного британського художника ХІХ ст. та геніального марініста. Тімоті Сполл, виконавець головної ролі, отримав приз Канського кінофестивалю. У фільмі розкритий останній етап творчості та життя Вільяма Тернера.

Ну і важка артилерія – книги.

 1. Росс Кінг. Тайна вечеря. Дивовижна книга про генія Леонардо та його найвідоміший шедевр, який почав своє руйнування одразу по закінченні роботи через порушення технології. А також про роботи, яким так і не судилось побачити світ.
 2. Себастьян Смі. Мистецтво суперництва. Прекрасна книга про чотири пари видатних митців, які дружили та конкурували, створювали картини та часто знищували самі себе. Фройд і Бекон, Матісс і Пікассо, Мане і Дега, Поллок і де Кунінг відкриють вам свої секрети.
 3. Саймон Шама. Сила искусства. Книга про художників, які змінили хід мистецької історії: Караваджо, Берніні, Рембрандт, Давід, Тернер, Ван Гог, Пікассо, Ротко.
 4. Вілл Гомперц «Що це взагалі таке?» – найкраща та найзрозуміліша книга про сучасне мистецтво. Її автор сім років був директором Тейт у Лондоні. 2009 року очолив мистецький відділ ВВС. Його книги стають бестселлерами та допомагають орієнтуватися в такому не зрозумілому та заплутаному сучасному мистецтві.
 5. Каролін Кро. Марсель Дюшан. Біографія людини, яка назавжди змінила уявлення про мистецтво.
 6. Пеггі Гуггенхайм. На пике века. Мемуари жінки, яка відкрила світу найвідоміші імена художників ХХ ст.
 7. Філіп Гук. Галерея пройдисвітів. Погляд за лаштунки мистецького життя. Розповідь про людей, які створили мистецький ринок.
 8. Умберто Эко. История уродства. Є ще Історія краси, але першу я люблю більше.
 9. Бріджит Квінн. Неймовірні. Певно найкраща книга про жінок-художниць. Українською мовою так точно.
 10. Огюст Роден. Беседы об искусстве. Погляд великого скульптора на скульптуру різних епох. Читається за один вечір, а роздумів лишає на кілька місяців.
 11. Амбруаз Воллар. Воспоминания торговца картинами. Для всіх, хто любить імпресіоністів – це просто must read. Воллар був один з перших, хто відчув потенціал імпресіоністів. За ним закріпилась слава людина, яка відкрила Сезанна.

А щоб розставити все на свої місця, сформувати собі дорожню карту для глибшого розуміння мистецтва – приходьте на наші онлайн лекції або курс з історії європейського чи українського мистецтва. А ще у нас є унікальний авторський курс про художниць. Жінки-художниці маловідомі, але неймовірно талановиті та заслуговують на увагу.

Безумовно, все, що написано вище не має сенсу, якщо не мати безпосереднього контакту з творами мистецтва. Тому ходіть до музеїв. І у нас є окрема стаття про найкращі музеї України.

Залишити заявку

  Найближчі майстер - класи
  Подивитися весь календар >>
  Відгуки наших клієнтів
  Як нас знайти

  Ми на карті

  Напишіть нам