fbpx

Як обрати пензлі для живопису? Поради професіоналів

Подзвоніть зараз і замовте

Пензлики – обов’язковий атрибут живопису. Хоча ні! В сучасному світі можна малювати і без пензлів, але для освоєння класичного живопису без якісних пензлів не обійтись.

До слова, fluid art абсолютно самодостатній без пензлів, живопис в стилі абстрактного експресіонізму (як у Поллока) також може існувати без пензлів, а от імпресіонізм вже ні. Так як обрати пензлі для живопису, щоб створити шедевр?

Художній пензлик складається з трьох основних частин:

  • волосяний пучок,
  • обтискне кільце (як правило, зі стійкого до корозії металу);
  • ручка (переважно з деревини твердих порід, вкритої захисним лаком).

За формою виділяють 2 основні види пензликів:

  1. Круглі ― мають циліндричну форму обтискного кільця;
  2. Пласкі ― мають пласку (сплющену) форму обтискного кільця.

Обидва види поділяють на додаткові підвиди залежно від довжини і форми пучка. 

Пензлі

Круглі пензлики 

Це найбільш універсальні пензлики, які гарно утримують воду, вбирають надлишки фарби і легко миються. Вони дозволяють створювати різні форми та ефекти, відтворити найменший рух художника. «Відповідальні» за фактуру і деталі. 

Пензлики для мініатюр

Серед усіх круглих пензликів ці найтонші і найкоротші. Їх використовують для промальовки дрібних деталей, найменших крапок, найтонших ліній.

Пензлики для заливки

Це товсті круглі пензлики з м’яким ворсом. Їх використовують переважно в акварельному живописі для заповнення фарбою великих площ полотна, а також для базових мазків. 

Пласкі пензлики

Це пензлики з пласким обтискним кільцем і прямим краєм.  Вони досить універсальні, утримують багато фарби, добре підходять для заливки великих ділянок і створення широких чітких мазків.  

Контурні пензлики

Це підвид пласких пензликів із найкоротшим пучком, завдяки чому вони пружні та дозволяють добре контролювати мазки, створювати переходи кольорів, виділяти контури. 

Зрізані пензлики

У цих пензликів ворс зрізаний під кутом. Їх використовують для створення ескізів, адже вони гарантують чіткі лінії та гострі кути.  

Овальні пензлики

Або ж котячий язик чи філберт. Плаский пензлик купольної чи овальної форми. Універсальний, підходить для крупних і дрібних мазків, поєднує властивості пласких і круглих пензликів. Зручний для швидкого переходу від товстих до тонких ліній, а також переходів кольорів. 

Спеціальні пензлики

Цей вид пензликів призначений для створення певних «спецефектів». 

Ретушні пензлики

Це пензлики для дуже точних мазків, що дозволяють швидко створювати переходи кольорів навіть у найбільш важкодоступних частинах картини, а також промальовувати контури.

Трафаретні пензлики

Це об’ємні щільні округлі пензлики з тупим пласким кінчиком. Ними наносять фарби через трафарет вертикальними ударами. Також підходять для лесування і вільного накладання шарів фарби.  

Пензлики флейц

Широкі пласкі пензлики для нанесення широких шарів фарби і для вільного живопису заливками. Використовують переважно в акварельному живописі, адже такі пензлики утримують багато фарби.  

Пензлик-віяло

Пензлики у формі віяла, які використовують для розтушовування вже нанесеної фарби, для змішування кольорів, пом’якшення контрастів і фактури. Гарно підходять для створення спецефектів у портретному, пейзажному і абстрактному живописі. 

Моп

Моп ― круглий пензлик, що вбирає багато фарби. Застосовується для замальовування великих площ, змочування поверхні, видалення надлишкової вологи. 

Шрифтові пензлики

Круглі тонкі пензлики з довгим ворсом, якими наносять тонкі рівні лінії, написи, а також створюють ефект підсвічування.  

Лайнери

Спеціальні тонкі пензлики з довгим ворсом (до 25 мм) для прокреслювання контурів в аерографії, проведення дуже довгих ліній однакової товщини. 

Іншою важливою характеристикою пензликів є матеріал, з якого вони виготовлені. Він визначає ступінь жорсткості пензлика. Для різних фарб зазвичай використовують різні матеріали. Є дві основні групи пензликів за матеріалом виготовлення:

1.Натуральні ― з природних матеріалів.
2.Синтетичні ―з синтетичних матеріалів. 

Пензлі

Натуральні пензлики

З хутра білки

Це найм’якіші пензлики, які найчастіше використовують для малювання темперою і аквареллю. Не підходять для масляного живопису. Зручні у використанні, але досить недовговічні.

З хутра куниці

Схожі на пензлики з хутра білки, досить м’які, зручні, але недовговічні. 

З хутра колонка

Значно більш тверді за попередні види, більш зносостійкі. Ворсинки майже випадають, лише скручуються із часом. Підходять для роботи з різними фарбами, особливо гуаші і акварелі. У масляному живописі їх використовують для дрібних деталей. Підходять для лесування по сирому, графіки і каліграфії. 

З волоса поні

Такі пензлики гарно вбирають фарбу, однак не так гарно її віддають.  Вони недостатньо пружні. Підходять для роботи з водорозчинними фарбами, тобто аквареллю, гуашшю, темперою. 

З хутра соболя

Такі пензлики вважаються найкращими. Вони зносостійкі, не стираються і не розлазяться, водночас пружні і м’які, гарно набирають і віддають фарбу. Ними можна проводити тонкі лінії. Підходять для різних матеріалів, особливо для акварелі, яєчної темпери і гуаші. Єдиний недолік ― висока ціна.

Зі свинячої щетини

Це жорсткі, пружні і непіддатливі пензлики. Підходять для роботи з маслом, акрилом і сухою гуашшю. Розщеплений кінчик свинячого волоска дозволяє рівномірно наносити фарбу. Недовговічні, але й дешеві. 

З кошачої шерсті

Як би дивно це не звучало, але такі пензлики ідеально підходять для петриківського розпису. Проте знайти їх у продажу непросто. 

Синтетичні пензлики

Штучний ворс для пензликів може виготовлятися з різних синтетичних матеріалів, наприклад, нейлону, поліестеру тощо. Такі пензлики дешевші з натуральні, оптимально вбирають вологу і фарбу. Властивості таких пензликів залежать від матеріалу.  

Чорні синтетичні пензлики 

Найбільш м’які пензлики. Гарно підходять для акварелі, гуаші, темпери. Не підходять для акрилу і масла. 

Руді синтетичні пензлики

Для них характерні середня товщина і жорсткість ворса. Гарно підходять для гуаші, темпери, акрилу і масла. 

Білі синтетичні пензлики

Це нейлонові пензлики, які чудово підходять для акрилу і масла. 

Пензлики також різняться за шириною ворса, на що вказують номери: 

0-8 ― тонкі пензлики. 

9 до 16 – товсті пензлики. 

Від ширини ворсу залежить товщина мазка і кількість фарби, яку може увібрати пензлик. 

При виборі пензлів завжди звертайте увагу на кінчик волосяного пучка. Він має бути тоненький, бажано в спеціальному чохлі від виробника. Якщо на етапі купівлі кінчик розтріпаний, то краще його не брати, бо писати ним буде незручно.

Залишити заявку
Найближчі майстер - класи
Подивитися весь календар >>
Відгуки наших клієнтів
Як нас знайти

Ми на карті

Напишіть нам