fbpx

Троянди, персики, ключі та черепа — які таємниці зберігають натюрморти

Подзвоніть зараз і замовте

Здавалося б, що привабливого може бути в жанрі живопису, назва якого перекладається з італійської як «мертва природа»? Але історія демонструє нам настільки чудові зразки жанрових полотен, що не залишається сумнівів: кожен натюрморт — це маленький шедевр великої майстерності.

Цікаві факти про натюрморти

  • На тих, хто вважає натюрморт чимось на зразок буденного зображення яблук на тарілці, чекає багато відкриттів. Натюрморт — багатоликий, сповнений символізма жанр. Спочатку натюрморти виконували допоміжну функцію: ними прикрашали з боків центральні фігури, а також використовували в якості декорацій для меблів або інтер’єру. Але незабаром цей вид живопису почав свій тріумфальний шлях палацами та віллами як самостійний напрям мистецтва.
  • Справжніми «промоутерами» цього жанру стали голландські і фламандські майстри. Їхні полотна рясніють не тільки композиціями з квітів, фруктів і посуду, але різними, іноді екстравагантними, деталями. Тушки вбитої на полюванні дичини, вишукана сервіровка, різномастний посуд, сповнені загадок символи — натюрморти візуалізували філософію автора.
  • Особливо таємничими виглядали натюрморти із зображенням черепів, що отримали назву ванітас (від лат. — суєта, марнославство). Ще на них інколи зображувалися годинник, глобус, квіти, свічки, пір’я, папір, ключі, гральні кістки, карти, надкушені або гнилі фрукти. Такі полотна нагадували глядачам про суєтність світу, невблаганність часу та швидкоплинність земних насолод. З встановленням епохи бароко натюрморти ставали все більш пишними і ледь не дихали розкішшю.
  • І все ж таки натюрморт, незважаючи на свою назву і похмурі відсилання до неминучості смерті, — жанр життєстверджуючий. Полотнами із зображенням затишного побуту, елементів гедонізму і естетики повсякденності аристократи прикрашали свої палаццо і заміські будинки, а колекціонери уважно придивлялися до зразків цього недооціненного раніше жанру.
  • Імпресіоністи і постімпресіоністи вивели культуру натюрморту на новий рівень. Вінсент Ваг Гог своїми хвацькими мазками «вгвинтив» в історію натюрморту не тільки іриси і соняхи, а й вбогі сільські застілля з капустою, цибулею і картоплею. Поль Сезанн так захопився натюрмортами, що сьогодні його ім’я міцно асоціюється з червонощокими яблуками і недбало розсипаними грушами. А сучасний британський художник Деміен Хьорст знаний завдяки своїм натюрмортам з лимонами і попільничками.

Символізм натюрморту — той самий «код вічної молодості», який ніколи не дасть цьому жанрові вийти з моди.

Залишити заявку
Найближчі майстер - класи
Подивитися весь календар >>
Відгуки наших клієнтів
Як нас знайти

Ми на карті

Напишіть нам