Що варто подивитися в Уффіці

Подзвоніть зараз і замовте

Сьогодні ми починаємо розповідати про ключові картини найвідоміших музеїв світу. І почнемо з улюбленої Італії та Галереї Уффіці, де зібрані перлини живопису доби Відродження.

Якщо у Вас мало часу у Флоренції,  то відвідування галереї Уффіці краще відкласти та зануритись в неймовірну архітектуру міста. Але якщо Ви маєте хоча б кілька днів, тоді сміливо рушайте до Уффіці.

Експозиція музею побудована таким чином, що Ви можете побачити весь розвиток ренесансного живопису Італії.  Умовно колекцію Уффіці можна поділити на дві частини: живописні картини з 13 до 19 ст. та античні статуї. Оберіть собі лише одну частину та сконцентруйтесь на ній. А ми сьогодні розповімо про живописну колекцію.

Ми маємо бути вдячні родині Медичі за те, що маємо можливість насолоджуватися цим дивовижним музеєм.

Зверніть увагу на роботи Джотто. Неперевершений художник  та архітектор Ренесансу, нажаль, не так відомий, як він того заслуговує. Його алтарна «Мадонна Оньїссанті» (бл. 1306- 1310) була першим тілесним зображенням Марії. Це неймовірний прорив у живопису того часу. Крім того, зауважте прекрасний натюрморт внизу картини, у вигляді вази з білосніжними лілеями (символізують непорочність Марії) та червоними квітами (символи крові Христа).  Трон Богоматері прикрашений різнокольоровим мармуром, який використовували для прикраси церков того часу. Сходинки, що ведуть до трону, наче дарують надію віруючим наблизитися до Марії.

Не зважаючи на канонічну композицію Мадонни,  ця робота була дійсно революційною для 14 ст. Особливо яскраво це відчувається поруч з роботами інших майстрів, які представлені в залі музею.

Пройшовши далі, Вас чекає незабутня зустріч з великим Боттічеллі. Його «Народження Венери» (бл. 1484 р.) – хрестоматійний приклад картини раннього Відродження. Чарівна Венера, що за легендою, народилась з піни морської, в мушлі прямує до берегу острова Крит. Картина захоплює своєю декоративністю. Морські хвилі, квітчаста тканина… Це ті деталі від яких неможливо відірвати погляд. Ботічеллі спирався в своїй роботі на «Метаморфози» Овідія.

Поруч ще один шедевр Ботічеллі –  «Алегорія весни» (бл. 1481 р.). Дивовижна композиція з багатьма героями. Весна вбрана в квітчасту сукню, оточена граціями, поруч весняний, західний вітер Зефір, що переслідує німфу Хлориду, яка перетворюється на Флору. В центрі картини розташована Венера під аркою. Зліва розташована фігура Меркурія. Раніше ця картина висіла над ліжком Медичі, щоб в родині народжувались лише вродливі діти.

Безперечна перлина Уффіці –  це єдина станкова картина Мікеланджело, що збереглася донині. «Мадонна Доні» (бл. 1507 р.) була написана на замовлення родини Доні. Композиція вписана в тондо. В центрі композиції святе сімейство. Велична постать Мадонни домінує на полотні. В ті часи такі медальйони замовляли в подарунок до народження дитини. Мікеланджело вважав, що живопис має бути подібним на скульптуру і ця робота яскраво ілюструю його погляд.

В Уффіці можна познайомитись з творчістю великого Леонардо. «Хрещення Ісуса Христа» Андреа Верроккйо – одна з перших картин, де видно руку учня видатного художника Верроккйо та майбутнього генія Високого Відродження Леонардо. Саме з неї почався його великий шлях в живопису.

Не можливо пройти повз Караваджо та його картину «Медуза» (1590-1600). Картина вражає своєю реалістичністю. Світло та тіні, як завжди, підкорились пензлю видатного художника. Картина була виконана в двох варіантах. Полотно круглої форми розраховане на те, що воно буде натягнуте на парадний щит. Зроблено це по аналогії зі щитом Персея (давньогрецького героя, який переміг Медузу Горгону). Голова Горгони зображена трохи під кутом, щоб уникнути прямого погляду їй в очі, а заодно і небезпеки перетворитися на камінь. Адже, за грецьким міфом, кожен, хто зустрінеться поглядом з Горгоною перетвориться на камінь назавжди. Варіант полотна, що належить колекції Уффіці, замовив кардинал Франческо Марія дель Монте, як подарунок герцогу Фердінандо Медічі.

В колекції найвідомішої флорентійської галереї зберігається одна з найвідоміших картин видатного венеційського художника Тіціана «Венера Урбінська». Полотно було написане на замовлення герцога Урбінського, звідси і назва картини. Ця картина не втрачала своєї популярності і в 19 столітті. Видатний імпресіоніст Едуард Мане по мотивам «Венери Урбінскої» напише свою «Олімпію», яка буде піддана нещадній критиці. Не буде перебільшенням сказати, що Тіціан брав натхнення для своєї композиції в роботі свого вчителя Джорджоне «Венера, що спить». Загалом, радимо Вам подивитись усі три картини (Уфіцці, Дрезденська картинна галерея та Музей Д’Орсе) і зробити власні висновки про схожість або відмінність полотен.

Ще один геній доби Високого Відродження представлений у флорентійському музеї – Рафаель Санті. Його картина «Мадонна зі щигликом» одна з найвідоміших Мадонн Рафаеля. Достеменно невідомо хто був замовником цієї картини. Побутує думка, що Рафаель подарував це полотно на весілля свого друга. Ніжний колорит та гармонійна композиція – ось характерні ознаки цієї картини. Нажаль, вона зазнала значних пошкоджень, сліди яких і досі можна побачити при детальному вивченні картини.

Ще одна картина Рафаеля «Портрет Папи Льва Х з кардиналами» заслуговує уваги. Рафаель був неперевершеним портретистом і в цій картині це помітно з першого погляду. На полотні зображений Папа Лев Х (з династії Медичі) та кардинали Джуліо Медичі та Луїджі Россі. Напруженість портрету пов’язана зі складним періодом для папського престолу коли на релігійну арену виходить Мартін Лютер з ідеями Реформації.

Ми щиро радимо Вам не пройти повз «Мадонну з немовлям та двома янголами» пензля Філіппо Ліппі. Не зважаючи на те, що ім’я Ліппі не настільки широко відоме, його творчість заслуговує на увагу. Окремо слід відмітити тернистий життєвий шлях монаха-кармеліта, який закохався в монашку Лукрецію Бутті. Саме її образ зображений на картині «Мадонна з немовлям та двома янголами». Мадонна зображена в профіль, неймовірно ніжна і тендітна. Така композиція міцно ввійде в живопис доби Відродження завдяки таланту Філіппо Ліппі. До речі, з його майстерні вийде талановитий учень –  Сандро Боттічеллі, про полотна якого, ми вже писали вище.Це наші десять must see в Уффіці. Детальніше про музей поговоримо на курсі Музеї світу.

Залишити заявку

  Найближчі майстер - класи
  Подивитися весь календар >>
  Відгуки наших клієнтів
  Як нас знайти

  Ми на карті

  Напишіть нам