Що потрібно для гончарства? Розповідають майстри студії “Ліхтарик”

Подзвоніть зараз і замовте

Що потрібно для гончарства? Прекрасне запитання на початку осені. Адже невдовзі погода зіпсується і терміново знадобиться нове хобі. А що може бути краще м’якої глини, яка переймає Ваш настрій, тепло рук та перетворюється з неприглядного шматка на прекрасний посуд? – Нічого!!!

Отже, щоб зайнятися гончарством Вам потрібна глина. Ми використовуємо МКФ-2 зі Слов’янська, але в невеликих об’ємах її знайти не просто. Крім того, Вам потрібен гончарний круг. Вони бувають автентичні дерев’яні, ножні та більш сучасні електричні. На електричному крузі працювати значно легше, адже не потрібно весь час крутити його ногою. У нас в студії зазвичай використовується електричний круг, але на індивідуальних майстер-класах можна спробувати свої сили і на автентичному ножному.

Як обрати глину для ліплення та гончарства?

На перший погляд для гончарства підходить будь-яка глина. Але на практиці це зовсім не так!

Для того, щоб перший досвід ліплення був успішним треба розуміти фізичні властивості глини. У митців є такий термін – «робота не в матеріалі». Це означає, що робота виконана з порушенням технічних або фізичних особливостей матеріалу. Що це означає на практиці? – Наприклад, якщо з глини зробити дуже тонку тарілку, то при висиханні вона трісне. З цим нічого не можна зробити. Це чиста фізика. Волога випаровується, гончарний виріб стає надтонким і йде мікро тріщинками, які при випалюванні стають значно більшими. Другий приклад: якщо глину погано вимісити, то в ній лишиться повітря, яке при нагрівання кераміки в печі розшириться та розірве гончарний виріб на друзки. На жаль, таке трапляється навіть у професіоналів.

Давайте розбиратися у видах глини разом з нами. Виділяють кілька основних видів гончарної глини:

 • МФФ-1 для фаянсових виробів;
 • ПФФ-3 для напівфарфорових виробів;
 • МКФ-3 для фасадної кераміки;
 • МКФ-2 для декоративно-художньої кераміки.

В контексті майстер-класів по гончарству нас цікавить МКФ-2. Саме таку глину ми використовуємо на наших гончарних майстер-класах. Вона м’яка, легка в роботі, з неї можна ліпити руками або формувати вироби на гончарному колі. На відміну від неї ПФФ-3 менш пластична та більш щільна. МКФ-2 краще всотує воду та з неї легше робити декоративні елементи, як от ручка до чашки. МФФ-1 має найбільший рівень гігроскопічності, отже вона найкраще всотує воду. Для професійного кераміста це перевага, але для початківця може створити дискомфорт. Адже, якщо глина надто волога, то вона перестає слухатись кераміста і треба чекати доки глина трошки підсохне. В умовах майстер-класу це не зручно, бо час витрачається не продуктивно.

МКФ-3 зручна при роботі з великими формами, вона міцна в місцях поєднання різних елементів та дозволяє легко склеювати деталі між собою. МКФ-3 дуже зручна для ручної ліпки.

Глина МКФ-2 ідеальний варіант для гончарства на гончарному крузі та прекрасно підходить для ліпки руками. Глина для декоративно-художньої кераміки найкраще підходить для гончарних майстер-класів. Ми завжди використовуємо її в своїй гончарній майстерні.

В своїй роботі ми використовуємо глину МКФ-2 зі Слав’янська. Там одне з найбільших родовищ глини в Україні та працює великий завод керамічних мас, який постачає якісну глину керамістам з усієї України.

Рекомендації щодо роботи з глиною МКФ-2 для початківців від нашої гончарної майстерні:

 • Перед використанням глину треба гарно вимісити до однорідної консистенції;
 • Слідкуйте за тим, щоб Ваші руки були завжди мокрі під час ліплення чи гончарування;
 • Перед випалюванням вироби треба зашліфувати наждачкою;
 • Під час роботи з вологою глиною її можна пофарбувати ангобами;
 • Якщо Ви не плануєте випалювати свої гончарні вироби, то їх можна розфарбувати звичайними акриловими фарбами;
 • Якщо Ваша глина пересохла, то загорніть її в мокру тканину і вона поверне свої фізичні властивості.

А спробувати поліпити та погончарувати з МКФ-2 Ви можете на майстер-класах з гончарства в гончарній майстерні «Ліхтарик». Для глибшого знайомства з матеріалом та процесом гончарства радимо прийти на курс гончарства, що складається з 10 індивідуальних занять. Звертаємо увагу, що випал всіх виробів, що Ви зробите на курсі ми робимо Вам в подарунок.

Переходимо до декорування виробів. Тут не обійтись без стеків та ангобів. Чим їх більше, тим краще. Чим більше форм та кольорів, тим цікавішим буде посуд.

Групові майстер-класи з гончарної майстерності

Ну і зрештою, щоб з глиняного виробу отримати справжній посуд, Вам потрібна піч. Спеціальна гончарна піч, яка підтримує температуру понад 1000°С. Гончарна піч – це найдорожчий і технічно складний аспект виготовлення кераміки. Для правильного і безпечного випалу в гончарній печі, вона повинна бути оснащена спеціальною системою вентиляції.

Курс гончарства

Випал гончарних виробів – це процес перетворення гончарних виробів ліплених руками чи сформованих на гончарному крузі в повноцінний посуд або інші керамічні речі. Випал – це фінальна стадія обробки гончарних виробів.

Випал може бути утильний  або бісквітний – це перший випал глиняних виробів, який перетворює сухі але крихкі вироби на міцні. Утильний випал може бути як самодостатнім так і потребувати додаткового випалу. Другий випал може бути молочений або полив’яний.

Утильний випал може бути при температурі 800 – 850 градусів, якщо після нього планується обробка виробу поливами. А може бути при температурі 900 – 950 градусів, якщо це буде єдиний випал, або після нього буде молочення.

Процес випалу складається з декількох етапів:

 • Нагрівання гончарних виробів в печі
 • Витримка керамічних виробів в печі при різних температурах. Таким чином глина стає міцнішою та загартовується.
 • Вистигання гончарних виробів в печі.

Загалом, всі три етапи займають близько 18 – 20 годин.

Перед випалюванням глиняні вироби мають бути абсолютно сухими. Процес висихання має відбуватися природньо. Саме тому, температура та вологість у гончарній майстерні мають велике значення для швидкості висихання виробів. Якщо вироби висихають занадто швидко, то вони можуть потріскатись ще до випалювання.

Сухі вироби затираються, щоб не лишалось гострих елементів на дні виробу. Процес затирання виробів дозволяє зробити їх охайнішими перед випалом.

Сучасні керамічні печі дуже полегшують життя керамістам. Справа в тому, що електричні печі можна запрограмувати на потрібний випал і не думати про те як і коли змінювати температуру всередині. Однак, гончар має добре слідкувати за тим як поставити в піч вироби. Вони не мають притулятися до стінок печі, не можна класти багато виробів один в один, слід ділити простір печі на окремі яруси і вже на цих ярусах обережно викладати тарілки, чашки, глечики або вази.

Якщо ж Ви хочете просто спробувати гончарство або опанувати нове хобі, але не готові до таких грандіозних змін в своєму інтер’єрі (круг, піч, глина на балконі) – приходьте на наші майстер-класи або курс гончарства. Ми надаємо всі матеріали, допомагаємо реалізувати Ваш задум та за Вашим бажанням випалюємо вироби.

Залишити заявку

  Найближчі майстер - класи
  Подивитися весь календар >>
  Відгуки наших клієнтів
  Як нас знайти

  Ми на карті

  Напишіть нам