fbpx

Історія петриківського розпису

Подзвоніть зараз і замовте

+38 (068) 270 70 86

+38 (095) 661 33 81

Унікальність техніки та багатство орнаментальних варіацій петриківського розпису стали запорукою визнання його об’єктом нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Петриківка посіла гідне місце у цьому списку – подібно до китайської каліграфії, кубинської румби, французької кухні та інших нематеріальних цінностей світу.

Цей вид декоративного народного малярства сформувався на землях Дніпропетровщини. А назву отримав від своєї батьківщини – селища Петриківка.

Від селянської хати – до світової слави

Петриківський розпис називають “мистецтвом вільних людей”. Люди, які не захотіли жити в неволі, тікали до козаків у Петриківку – село, вільне від панського поневолення. З XVIII століття розпочалося переселення козаків на Дніпропетровщину, і петриківський розпис “розквітає”’ на стінах селянських мазанок. Петриківка належала державі, тож її мешканці не зазнали трагедії кріпацтва. Свобода творчості та оптимізм втілилися у життєрадісному декоративному мистецтві місцевих малярів: візерунки сповнені радістю і сміливо насичені кольорами. Петриківським розписом традиційно займалися переважно жінки, тому малюнки вирізняються нотками жіночої естетики.

Яскраві рослинні орнаменти, пронизані світлом, якими розписували вибілені селянські хати, привертали увагу своєю колоритною красою. Деякі господині розписували петриківкою печі, балки, скрині та інші предмети домашнього вжитку. Фарби для розпису виготовляли із природних пігментів, що містилися у відварах кольорових овочів чи трав, а замішували їх на яєчних жовтках. Недарма давні римляни казали, що все починається з яйця.

Найбільшого розквіту петриківський розпис набув у XIX – на початку XX століття. А відкрив його народові історик Дмитро Яворницький. Він дослідив знайдені мальовки – візерунки петриківського розпису на папері. Сьогодні петриківський розпис виконується не лише на папері, але й на дереві та інших поверхнях, а цими мальовками оздоблюють різні об’єкти. Спробувати совї сили в петриківському розписі ви можете на майстер-класах в Києві.

Цікаві факти:

  • Інструментом малярів-петриківців був пензлик із шерсті котів.
  • Калину на орнаментах зазвичай малювали пальцем – відбиток майстрині слугував своєрідним “автографом”.
  • Порцелянові вази з петриківським розписом у радянські часи дарували видатним світовим політикам: Мао Цзедуну, Фіделю Кастро, Річарду Ніксону та іншим.
  • Чорне тло для орнаменту петриківки з’явилося лише у середині ХХ століття, адже традиційним для цього розпису є біле тло селянської мазанки.

Вас може зацікавити: Що таке мозаїка

Залишити заявку
Найближчі майстер - класи
Подивитися весь календар >>
Відгуки наших клієнтів
Як нас знайти

Ми на карті