Історія петриківського розпису

Подзвоніть зараз і замовте

Унікальність техніки та багатство орнаментальних варіацій петриківського розпису стали запорукою визнання його об’єктом нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО в 2013 році. Петриківка посіла гідне місце у цьому списку – подібно до китайської каліграфії, кубинської румби, французької кухні та інших нематеріальних цінностей світу.

Цей вид декоративного народного малярства сформувався на землях Дніпропетровщини. А назву отримав від своєї батьківщини – селища Петриківка. Селище має давню історію, яка пов’язана з козацтвом, а назву село отримало по імені  гетьмана Петра Калнишевського.

Петриківський розпис першим почав досліджувати Яворницький. Видатний етнограф відмітив унікальність декоративного розпису. Однак, не вдалося з’ясувати на скільки давнім є декоративний розпис села Петриківка. Адже, до початку ХХ ст. ніхто не займався дослідженнями цього мистецтва.

Від селянської хати – до світової слави

Петриківський розпис називають “мистецтвом вільних людей”. Люди, які не захотіли жити в неволі, тікали до козаків у Петриківку – село, вільне від панського поневолення. Згідно з офіційними даними, у  XVIII століття розпочалося переселення козаків. які до того мешкали на Січі, на Дніпропетровщину, і петриківський розпис “розквітає”’ на стінах селянських мазанок. Петриківка не зазнали трагедії кріпацтва. Свобода творчості та оптимізм втілилися у життєрадісному декоративному мистецтві місцевих малярів: візерунки сповнені радістю і сміливо насичені кольорами. Петриківським розписом традиційно займалися переважно жінки, тому малюнки вирізняються нотками жіночої естетики.

Яскраві рослинні орнаменти, пронизані світлом, якими розписували вибілені селянські хати, привертали увагу своєю колоритною красою. Деякі господині розписували петриківкою печі, балки, скрині та інші предмети домашнього вжитку. Фарби для розпису виготовляли із природних пігментів, що містилися у відварах кольорових овочів чи трав, а замішували їх на яєчних жовтках.

Найбільшого розквіту петриківський розпис набув у XIX – на початку XX століття. А відкрив його народові історик Дмитро Яворницький. Він дослідив знайдені мальовки – візерунки петриківського розпису на папері. Сьогодні петриківський розпис виконується не лише на папері, але й на дереві та інших поверхнях, а цими мальовками оздоблюють різні об’єкти. Спробувати свої сили в петриківському розписі ви можете на майстер-класах в Києві.

Петриківский розпис

Цікаві факти:

 • Інструментом малярів-петриківців був пензлик із котячої шерсті.
 • Калину на орнаментах зазвичай малювали пальцем – відбиток майстрині слугував своєрідним “автографом”.
 • Чорне тло для орнаменту петриківки з’явилося лише у середині ХХ століття, адже традиційним для цього розпису є біле тло селянської мазанки.

Вас може зацікавити: Що таке мозаїка

Для створення «кошатки» слід підстригти шерсть котика разом з підшерстком. Майстрині кажуть, що найкраще брати шерсть під передніми лапками, адже вона там дуже м’яка. Пучок шерсті треба перетягнути ниткою та прив’язати до дерев’яної основи. Зверху по нитці можна пройтись клеєм, щоб закріпити пензлик.

Якщо якась шерстинка вибивається, просто вийміть її пальцями чи пінцетом. Тепер можна пробувати малювати. При намочуванні пензля, він стане схожим на краплину. Саме така форма пензля і дозволить створити характерні краплеподібні мазки Петриківського розпису.

Основу колориту для Петриківки складають жовтий, червоний, синій та зелений колір. Тло для Петриківки традиційно біле або чорне. Біле тло пов’язане з виникненням розпису, як декору тинькованих сільських хат. З часом, колір тла для розпису посуду та елементів інтер’єру змінився на чорний.

Майстрині, що займалися садівництвом привнесли в Петриківський розпис мотиви садових квітів, таких як жоржини, троянди, півонії, айстри.

Петриківский розпис

Ключові елементи та мазки Петриківського розпису:

Ключовим елементом в Петриківському розписі виступає «цибулька». Ще одним важливим елементом виступає калина, яку майстрині писали пальцями.

«Перехідний мазок» створює неповторний колорит, що досягається завдяки накладання двох кольорів одним мазком пензля.

«Гребінець» починається з сильного натиску на пензлик та закінчується тоненьким, наче ниточка, кінчиком. Такий ефект досягається саме пензлями-кошатками.

«Зернятко» – мазок протилежний «гребінцю», починається з легенького дотику пензля і завершується сильним натиском.

Поєднуючи ці мазки можна отримати різноманітні елементи для створення насиченого декоративного панно.

Окремої уваги заслуговує символіка Петриківського розпису. Квітка – це символ краси природи, калина та мальва вказують на жіночу вроду. Тваринні орнаменти також не рідкість в Петриківці. Півень символізує пробудження природи, зозуля – плинність часу. Не даремно, здавна існує звичай питати зозулю, скільки років відведено прожити.

Петриківський розпис не терпить правок. Тому, ми, на майстер-класі, пропонуємо потренуватися на папері наносити мазки, перш ніж переходити до малюнку на дошці. Малюнок бажано нанести олівцем, щоб орієнтуватися в композиції, а вже потім створювати кольорове зображення фарбами.

Завітайте до нашої студії на майстер-клас Петриківського розпису, або запросіть нас до свого офісу чи в школу до дітей для проведення майстер-класу. Ми розкажемо Вам багато цікавого про декоративне мистецтво, а Ви розмалюєте дерев’яні дощечки для своєї кухні. Всі матеріали ми надаємо, так що можете не стригти кота, а одразу починати малювати. Ми, звісно, використовуємо якісні акрилові фарби, а не саморобні фарби, як перші майстрині. За бажанням дощечку можна загрунтувати в білий колір або ж малювати на природній дерев’яній поверхні.

Майстер-класи петриківського розпису ідеально підійдуть для корпоративу з іноземними колегами.

Особлива наша любов – це сімейні майстер-класи з петриківки, де зустрічаються одразу кілька поколінь, щоб долучитися до українських традицій.

Залишити заявку

  Найближчі майстер - класи
  Подивитися весь календар >>
  Відгуки наших клієнтів
  Як нас знайти

  Ми на карті

  Напишіть нам