Найвідоміші картини ван Гога

Подзвоніть зараз і замовте

Вінсент ван Гог – один з найвідоміших художників в світі. За життя він зміг продати лише одну картину. І це не зважаючи на те, що він починав кар’єру торговцем картин, а його рідний брат Тео був успішним арт дилером. Та після смерті він став одним з найдорожчих художників, який завоював визнання на всіх континентах. Японці вважають його єдиним європейцем, хто зрозумів японську душу.

Народившись в Нідерландах, в родині проповідника, Вінсент теж готувався до релігійної діяльності та врешті знайшов свій шлях для «проповіді» – живопис. За останні десять років життя він написав близько 2100 картин, з яких близько 800 олійними фарбами. Цей творчий шлях був пройдений не зважаючи на тотальне безгрошів’я та повне не розуміння з боку сучасників.

Ім’я Вінсента оповите таємницями та легендами. Найпопулярніші тези: «художник, який відрізав собі вухо», «скоїв самогубство», «психічно хворий». Але, давайте не применшувати особу Вінсента такими речами. Так, він відрізав собі вухо (скоріш за все під час сварки з Гогеном, щоб не чути його докорів), він мав психічні розлади, усвідомлював це і лікувався. Версія самогубства зараз все частіше відкидається. Є свідчення, що Вінсент був поранений в полі хлопчиками, які стріляли по бляшанкам. Він не захотів псувати підліткам життя і сказав, що стріляв у себе сам. Щоб краще зрозуміти ван Гога слід прочитати його листи до брата Тео та до друзів. Відчуття перебування на сповіді вам гарантоване.

Тож, до вашої уваги кілька картин з величезного доробку художника, які (без перебільшення) змінили світ.

Почнемо з картини «Їдці картоплі», яка була написана ще до переїзду у Францію. Це одна з найвідоміших картин раннього періоду Ван Гога. Він пише темними фарбами нещасних, бідних селян, які виживають лише за рахунок того, що у них є прості продукти, як то картопля. Ван Гог почав свій творчий шлях з дослідження шахтарського життя. Він спускався в шахти, щоб зрозуміти цих людей. Такими діями викликав подив та нерозуміння з боку як своєї родини так і шахтарів. Над картиною Вінсент працює досить довго, створюючи все нові та нові ескізи, намагаючись передати гнітючий настрій людей.

«Їдці картоплі»

З переїздом у Францію Ван Гог змінює палітру на більш яскраву, а сюжети картин на оптимістичніші.

«Соняхи» – серія картин, яка стала візитівкою ван Гога. Він вважав, що займатися живописом треба на півдні, де багато сонця, а фарби грають та переливаються на сонці максимально яскраво. З цими думками Вінсент переїздить до Парижа у 1886 році, а згодом до Арля. Саме в Арлі він створить свої найкращі роботи.

Над соняхами художник починає працювати в Парижі. Він задумує серію з тринадцяти картин (завершити її він не встигне), яка б символізувала Христа і дванадцять апостолів. В Нідерландах сонях вважається символом вірності. Це пов’язано з тим, що сонях розвертає свою голову весь час до сонця. В Парижі Вінсент зустрічає Гогена та щиро ним захоплюється. Поль Гоген провів дитинство в Перу, де сонях є національним символом. Археологічні розкопки підтверджують, що на території Перу сонях вирощували більше 2000 років тому. В традиційній релігії інків він був символом бога Сонця. Власне, в Європу рослина потрапила після відкриття Америки. Перші дві паризькі картини Вінсент дарує Гогену.

Ван Гог мріє поїхати далі на південь, в Арль, влаштувати там художню комуну та працювати разом з іншими художниками новітніх напрямів на чолі з Гогеном. В Арлі художник продовжує працювати на соняхами. Він пише їх в вазах, підбирає соняхи на різному етапі дозрівання. Вінсент прагне показати життєвий цикл соняха. Та його робота не викличе у Гогена схвалення і ця подія черговий раз нанесе шкоду його психічному здоров’ю. В Арлі Вінсент буде частим відвідувачем психіатричної клініки.

«Соняхи»

«Нічна тераса кафе» 1888 року – ще одна прекрасна картина періоду роботи в Арлі. Ван Гог спромігся написати ніч без використання чорної фарби. Яскравий жовтий колір, який випромінюють ліхтарі прекрасно працює на контрасті з фіолетовим небом, яке сповнене велетенськими жовтими зірками.

«Нічна тераса кафе»

Того ж року Вінсент пише «Жовтий будинок». Цей будинок мав стати домівкою для художників, які б погодилися жити в творчій комуні. Ван Гог орендував 4 кімнати в правому крилі будинку на площі Ламартін. Самотужки зробив ремонт та облаштував кімнати. На картині будинок виглядає дещо похиленим. Довгий час вважалося що це зроблено через брак знань художника в сфері побудови архітектурних об’єктів. Але, нещодавно були знайдені документи на цей будинок, з яких стає зрозумілим, що він був в аварійному стані і стіни дійсно вже покосилися. Кут нахилу на картині повністю співпадає з розрахунками архітекторів на знайдених малюнках.

«Жовтий будинок»
«Жовтий будинок»

«Спальня в Арлі» – зображення кімнати Вінсента в жовтому будинку. Ця картина існує в трьох варіантах. Головна відмінність в них полягає в зображенні різних картин на стінах над ліжком.

В першому варіанті на стіні висять японські гравюри, портрети його друзів – Ежен Бош та Поль-Ежен Мілле та картина «Валуни і дуб». Наразі картина зберігається в Музеї Ван Гога в Амстердамі.

На другому варіанті картини зображені японські гравюри, автопортрет художника та «Валуни і дуб». Ще один портрет на стіні лишається досі не відомим. Зараз картина знаходиться в Художньому інституті Чикаго.

Третя версія картини являє собою копію другого варіанту картини. Вона довгий час зберігалась в Японії, а з 1959 року знаходиться в Музеї д’Орсе.

«Спальня в Арлі»

Спальня в Арлі створює враження затишної оселі. Певно Ван Гог домагався цього ефекту. Поруч з цією картиною буквально відчувається тепло домашнього вогнища. Але вже фрагмент з цього інтер’єру «Стілець Вінсента з трубкою» (Національна галерея, Лондон) викликає геть інші емоції.

Ван Гог написав багато автопортретів. Та на мій суб’єктивний погляд цей стілець є його найкращим автопортретом. Це свого роду відображення внутрішнього стану художника. В цьому самотньому, не зручному стільці зображена вся душевна біль, самотність, тотальне непорозуміння зі світом, які супроводжували Вінсента все життя. Ці почуття поглиблювались з кожним роком. Дивлячись на «Стілець Вінсента» серце буквально стискається від болю та жалю.

«Стілець Вінсента з трубкою»

«Стілець Вінсента з люлькою» є парною картиною до роботи «Крісло Гогена» (Музей ван Гога в Амстердамі). Обидві картини були написані майже одночасно. Сам стілець Ван Гога був написаний на одному з полотен, які в Арль привіз Поль Гоген.

В цей період художники весь час сварилися. Вінсент розумів, що всі його старання марні, а мрії про спільну художню студію розсипаються вщент. Крісло Гогена має зовсім інше емоційне забарвлення. На ньому стоїть свічка, полум’я якої наче вказує на творчий вогонь, який бачив Вінсент у Гогена. В очі кидається різниця між простим сільським стільцем та набагато зручнішим та витонченішим кріслом. Саме так Ван Гог бачив себе та свого друга Поля.

«Крісло Гогена»

Ще одна знакова картина Ван Гога «Зоряна ніч» (Музей сучасного мистецтва, Нью-Йорк) була написана після конфлікту з Гогеном та сумнозвісного інциденту з втратою частини лівого вуха. Після сварки з Гогеном Вінсент потрапляє в психіатричну клініку, і тут створює одну з найкращих своїх картин. Саме тут він на повну використовує свій характерний мазок, який наче вир затягує глядача всередину полотна. Картина написана за один день та зображує вид з вікна палати Вінсента.

«Зоряна ніч» створює враження, що небо знаходиться в безперервному русі. Своєрідний мазок, який утворює вихор. Це скоріше зображення космосу, ніж правдоподібного зоряного неба. Це зображення вихору внутрішнього світу хворого художника.

Ще більше про творчість Ван Гога та інших художників постімпресіоністів ви дізнаєтесь на наших онлайн лекціях. Реєструйтесь на курс «Історія європейського мистецтва» та відкривайте для себе новий, захоплюючий світ.

Залишити заявку

  Найближчі майстер - класи
  Подивитися весь календар >>
  Відгуки наших клієнтів
  Як нас знайти

  Ми на карті

  Напишіть нам