fbpx

Історія писанки та писанкарства

Подзвоніть зараз і замовте

+38 (068) 270 70 86

+38 (095) 661 33 81

Вже декілька століть у християнстві існує традиція розписування яєць напередодні великодніх свят – писанкарство. Але своє магічне значення писанка набула ще за часів язичництва, коли яйце було символом життя, а вона вважалась оберегом. Про це твердять знахідки археологів – в похованнях у Києві та Новгороді були виявлені керамічні писанки. Саме ці міста називають головними центрами писанкарства Київської Русі. Загалом на території сучасної України налічують близько 20 міст, в яких це мистецтво було поширене.

Декоративні яйця виготовлялись з глини, дерева, прикрашались орнаментами, що несли таємний зміст. Писанкарі вдало поєднували релігійні символи та народні звичаї, черпали своє натхнення у природі, зображуючи елементи рослинного та тваринного світу. Ці вироби дарували близьким із побажанням здоров’я, доброго врожаю, сили, краси, змін у житті на краще, а секрети виготовлення писанок передавались від покоління до покоління.

Пройшовши крізь віки, цей звичай зберігся по сьогодні. Язичницькі символи здобули інше трактування і значення, поступово поєднавшись з християнськими мотивами. Сучасні українські майстри вдало використовують культурні надбання народу, традиції орнаментики, додаючи своє оригінальне бачення.

При створенні української писанки використовують декілька кольорів, кожен з яких має своє значення:

  • жовтий нагадує Сонце, Місяць, зорі, золотисті лани стиглої пшениці, дарує тепло та надію;
  • червоний – символ Воскресіння, жертовності, любові;
  • синій, блакитний, небесний уособлюють необхідні для життя повітря, воду, здоров’я;
  • зелений означає весняне пробудження;
  • коричневий символізує матінку-землю та її життєдайну силу.

В деяких регіонах України використовуються також білий колір, що означає чистоту, праведність, та чорний – нескінченність життя, повагу до померлих.

Традиції писанкарства

Найчастіше на писанках зображують Сонце, хрест, зірки, різноманітні геометричні фігури: трикутники, ромби, квадрати, спіралі, хвилясті лінії. Кожен символ на писанці є оберегом, що приносить щастя, удачу і здоров’я. Сучасні твори можуть містити зображення святих, біблейські сюжети, а також втілювати будь-які художні ідеї майстра.

Сьогодні доторкнутися до цього колоритного мистецтва може кожен. Напередодні Великодня арт-студія “Ліхтарик” запрошує всіх бажаючих на майстер-класи в Києві. Наші майстри із задоволенням ознайомлять вас з історією цього мистецтва та технікою нанесення традиційних символів. За допомогою чарівного писачка, бджолиного воску й фарб ви власноруч створите унікальну писанку, що стане прикрасою вашого пасхального кошика.

Залишити заявку
Найближчі майстер - класи
Подивитися весь календар >>
Відгуки наших клієнтів
Як нас знайти

Ми на карті