fbpx

Ебру: історія, особливості, таємниці

Подзвоніть зараз і замовте

«Пізнай самого себе», — говорить античний вислів, який приписується одному з семи визначних мудреців тієї епохи. Цей напис став своєрідним графіті на стіні храму Аполлона в Дельфах, де проголошувала свої пророцтва відома піфія. Вже тоді люди забували про маленьких інтровертів всередині себе — про свої справжні бажання, мрії і покликання. І в Дельфи їхали з усіх кінців землі для того, аби дізнатися свою долю, замість того щоб пізнати для початку самих себе. Саме тому багато хто сьогодні їде на Схід в пошуках усвідомлення власних, а не нав’язаних їм цінностей, вивчаючи для цього різні східні практики. Однією з таких практик можна назвати ебру — стародавнє мистецтво живопису на воді, що дозволяє особистості зрозуміти і прийняти себе шляхом неспішного малювання. Лінії, які вислизають, естетика, що вабить, дивовижні метаморфози орнаментів — живопис на воді стане незабутнім досвідом навіть для тих, хто ніколи не цікавився малюванням і філософією. Ебру — це шлях до себе справжнього, і цей шлях — неймовірно красивий.

Історія виникнення Ебру

«Плаваючими чорнилами» називали японці цю незвичайну техніку живопису: в середні віки в Країні сонця, що сходить, нею були захоплені чи не всі верстви населення: від ченців до імператорських придворних і навіть самого монарха. Втім, Японія — лише одна з гіпотетичних версій про батьківщину ебру. За цю честь в історії змагалися також Китай, Персія, Узбекистан, Пакистан, Індія. Але одні з найбільш ранніх джерел появи ебру (VII-е століття) ми знаходимо в Туреччині: її майстри прославили цю техніку живопису, а султан Османської імперії Садик-ефенді звів її в ранг національного мистецтва. Недарма ебру іноді ще називають «турецьким мармуруванням».

Матеріали

  • Полотном для малюнка виступає ємність з водою і загущувачем.
  • Майстри ебру використовують спеціальні фарби, які не розчиняються у воді.
  • Інструментами для створення малюнків служать шило, гребінь і пензлі.
  • Намальований візерунок переносять на папір, тканину або скло — і унікальна картина готова.

Ебру – це одна з найцікавіших живописних технік, такий ефект в цій техніці досягається завдяки тому, що основою для живопису виступає вода. Однак, не будь-яка вода підходить для живопису. Ебру потребує завчасної підготовки води, шляхом додавання в неї загущувача.  Його виготовляють з екстракту рослини астрагал, а точніше її колючок гевен, що поширена переважно в Північній півкулі – в Передній та Середній Азії або використовують загущувач з каррагинану, який отримують з червоних водоростей. Вода з загущувачем має бути добре перемішана та настоятися щонайменше 12 годин. Щоб розчин став однорідним, перед початком роботи його потрібно ввесь процідити. Таким чином підготована вода набирає нових фізичних властивостей, стає схожою на желе, яке ще не повністю застигло. Вона наче в’язка та тягуча водночас. В такій воді не тоне фарба, що і дає можливість створювати візерунки на її поверхні. Тобто якість підготовленої води суттєво впливає на кінцевий результат.

Однак, для ебру все має бути створене спеціально для цієї техніки. Фарби не виняток. Фарби для ебру виготовляють з природних компонентів, вони не мають запаху. Склад фарб для ебру максимально простий: пігмент, очищена вода та тваринна жовч. Цікавим є набір пігментів, які в фарбах для ебру достатньо обмежені:для синього кольору використовують природню лахорську синьку; чорний колір отримують завдяки сажі; білий колір заміняють білилами.

Також можна зустріти зелений, червоний та фіолетовий кольори. Особливістю фарб для ебру є їх неймовірна легкість. Вони по консистенції майже як вода. Але саме така їх особливість дозволяє малювати по загущеній воді для ебру.

Перед використанням фарб для ебру їх необхідно добре перемішати, адже вони можуть розшаровуватись під час тривалого знаходження в баночці. Після цього фарбі треба відпочити, щоб зникли пухирці повітря на поверхні. От тепер можна починати малювати.

Для малювання використовуються спеціальні пензлі, які поглинають багато фарби та переносять її на ємність з рідиною багатьма крапельками, шило, яким можна зробити витончені малюнки, а також гребінь, який допомагає створити потрібний фон.

І ще один важливий момент. Фарбу для ебру, яку необхідно використати для малювання слід перелити в іншу ємність. Адже, фарбу з баночки не можна лити в густу воду, як ви вже знаєте, вона наноситься пензлем. І якщо забути витерти пензель, змінюючи колір, то можна зіпсувати цілу банку з фарбою. Цього можна уникнути, якщо у вас є достатня кількість пензлів, в такому разі користуйтеся наступний правилом: на кожну баночку з фарбою має бути свій пензель.

Підсумовуючи викладене, зазначимо, що приготування води, потрібної консистенції та використання якісних фарб є найважливішим етапом для створення малюнків в техніці ебру.

Особливості живопису на воді

  • Візерунки, намальовані за допомогою техніки ебру, не мають аналогів у світі — кожен з них неповторний, і відтворити саме такий неможливо.
  • Про те, що буде зображено на водяній картині, не знає навіть сам митець: найменший подих або подув повітря — і малюнок на водній поверхні змінює свою форму.
  • Малювання на воді — на кшталт медитації, тільки з бонусом — розкриттям творчого потенціалу.
  • Ебру вимагає плавних, повільних рухів, уваги до хиткості орнаменту і занурення у власний внутрішній світ. А як цей світ розфарбувати, залежить від стану і настрою майстра.

На майстер-класах в нашій арт-студії ми використовуємо якісні матеріали турецьких виробників. А створені на воді візерунки переносимо на папір і вони залишаються Вам на пам’ять.

Залишити заявку
Найближчі майстер - класи
Подивитися весь календар >>
Відгуки наших клієнтів
Як нас знайти

Ми на карті

Напишіть нам