10 найвідоміших картин українських художників

Подзвоніть зараз і замовте

Український живопис та мистецтво загалом – це неймовірно багатий доробок українських художників, яким ми маємо пишатися. Але, на превеликий жаль, не пишаємось, бо часто не знаємо про існування цього доробку. Ми обрали лише десять творів різних українських митців, і це гарний привід ознайомитися з їхньою творчістю детальніше. Особливо це буде цікаво тим, хто саме вчиться малювати олійними фарбами.

А якщо Ви хочете заглибитись в історію українського живопису, то запрошуємо на наш курс лекцій.

Марія Примаченко “Звір гуляє” (1971)

2009 рік за рішенням ЮНЕСКО було оголошено роком Примаченко, а на її честь названо малу планету-астероїд.

Її малюнки ще у 1930-х роках вразили Пабло Пікассо та Луї Арагона. Приблизно таким формулюванням починається та закінчується переважна більшість згадок про прекрасну художницю. Але, це вкрай не справедливо! Марія Примаченко самодостатня майстриня. Про неї є що розказати та в неї є що подивитись, окрім приписаного поруч імені Пікассо.

Художниця – представниця так званого «наївного мистецтва», її «звірина серія» – унікальне явище у світовому мистецтві, а фантастичні звірі – витвір її геніальної уяви.Диву даєшся звідки у маленької дівчинки з маленького села була така уява. Де вона брала ті образи, які виплескувала на папір, малюючи гуашшю поверх обережного малюнку олівцем.

Проте, вся родина Марії Примаченко була творчою. Бабуся все життя займалась писанкарством, батько був теслею-різьбярем по дереву, мама була майстринею вишивки. В дитинстві Марія перехворіла на поліомієліт, що назавжди лишило відбиток на її здоров’ї. Але дівчинка не здалася, вона відшукала радість в кольорах квітів, що її оточували біля хати. В основу творчості художниці лягає фольклор, легенди та казки, які вона чула з дитинства.

«Звір гуляє» – це фантастична колористична картина з зображенням казкового охристого лева на яскравому жовтому тлі. Звіра прикрашають квіти, а біля його ніг квітне одинока квітка конюшини. Тут, як і в більшості картин художниці колір – основа композиції.

10 самых известных картин украинских художников: Мария Примаченко «Зверь гуляет»

Михайло Бойчук “Українка” (початок 1910-х)

На початку 20-го століття виникло культурно-мистецьке явище “Бойчукізм”, названий на честь засновника течії – Михайла Бойчука. “Бойчукісти” працювали у монументальному живописі та декоративно-прикладному мистецтві. В 1909 року у Парижі Михайло Бойчук заснував майстерню неовізантійського мистецтва, яка стала початком його школи. Вона поєднувала українське фольклорне образотворче мистецтво і церковне мистецтво Візантії.

Сам же Михайло Бойчук разом з учнями став представником Розстріляного Відродження.

Але все починалось значно оптимістичніше. Михайло навчався малярству у Львові, де познайомився з митрополитом Андреєм Шептицьким за допомогою якого поїхав навчатися у Віденську академію мистецтв, потім в Краківську, Мюнхенську та зрештою на кілька років оселяється в Парижі. Тут він створює власний мистецький осередок. Бойчук глибоко вивчає європейське мистецтво та народне українське мистецтво, серйозно цікавиться візантійською історією та мистецтвом.

Після повернення до Львова та Першої Світової війни Михайла Бойчука відправляють в заслання. А в 1917 році приймає участь в створенні Української Академії мистецтв. В Києві займається реставрацією робіт з колекції Богдана та Варвари Ханенків. В 1919 році запропонував метод закріплення фресок в Софійському соборі.

Та творчі пошуки і політичні погляди не подобались керівництву країни. В 1926 – 1927 роках Бойчук подорожує в Німеччину, Францію та Італію, а після повернення його обвинувачують в шпигунстві та заарештовують. В 1936 році Бойчука разом з учнями розстрілюють. Але цим трагедія не закінчується. Фрески Бойчука терміново тинькують, мозаїки збивають, станкові картини знищують.

В роботі «Українка» Бойчук зображує жінку в візантійській манері, зі спрощеними рисами обличчя. Її очі, ніс та брови створюють архітектуру обличчя. Колір обличчя також нагадує іконописну манеру. Вони наче висічені з каменю. Біла сорочка, червона хустка пересікаються з червоними вишитими фрагментами на рукавах. Охристе тло підкреслює колорит жіночої фігури.

10 самых известных картин украинских художников: Михаил Бойчук «Украинка»

Адальберт Ерделі “Пейзаж з річкою” (1929)

Один із засновників закарпатської школи образотворчого мистецтва багато працював у провідних європейських столицях, його ім’я включали до мистецьких енциклопедій, а роботи купували європейські музеї. Художник схилявся перед творчістю Сезанна, й вважав себе його послідовником, сповідаючи тезу «Мистецтво й любов».

Ерделі закінчив Угорський королівський художній інститут, працював у Мюнхені, згодом у Франції, де знаходить свій стиль та ідеї для творчої реалізації. Після повернення до Ужгорода, Ерделі продовжує займатися живописом. Він визнаний портретист, крім того він пише пейзажі, натюрморти в дусі експресіонізму. Майстер оточений успіхом аж до приходу радянської влади. З приходом якої його звинувачують у формалізмі та космополітизмі (такі ж обвинувачення були й у Бойчука).

«Пейзаж з річкою» – традиційний для Ерделі карпатський сюжет. Пейзаж наповнений світлом та яскравим колоритом. Художник вмів передати кольором настрій гір. Гори відбиваються в спокійній течії ріки. Гірські схили ще темно зелені, але дерева на передньому плані вже золотаві, що вказує на ранню осінь. Мотив річки, що тече серед гір був одним із улюблених в творчості художника.

10 самых известных картин украинских художников: Альдаберт Ердели «Пейзаж с рекой

Олександра Екстер  “Флоренція” (1914 – 1915)

Художниця, яку називали «амазонкою авангарду», жила в самому серці Києва. Олександра Екстер була яскравою представницею європейського кубізму та футуризму. Шукати нову художню філософію художниця поїхала до Парижа, де знайшла її в майстерні Пабло Пікассо. У своїх насичених колоритом художніх композиціях Екстер використовували українські народні мотиви.

Вона все життя захоплювалась українським народним живописом, традиційною керамікою та вишивкою. Вона працювала з народними майстрами, досліджувала їх колорит та символіку. І це вона принесла в майстерню Пікассо яскраві кольори.

Свій творчий шлях художниця починає в Київському художньому училищі в майстерні Миколи Пимоненка разом з Олександром Богомазовим та Олександром Архипенком. Екстер відвідувала уроки Сергія Світославського.

Олександра Екстер привозить в Київ європейський кубофутуризм. Вона натхненно займається сценографією та робить дивовижні декорації. Саме вона перетворює пласкі декорації на складні об’ємні, багатоярусні конструкції.

Будучи вже знаною художницею не лише в Києві, але й в Європі, Екстер засновує свою школу. ЇЇ майстерня в центрі Києва, на проти оперного театру, перетворюється на мистецький центр. Після приходу більшовиків діяльність Екстер стає неможливою і вона їде з міста. Блукаючи певний час, художниця зупиняється в Парижі, де продовжує викладацьку діяльність в Академії сучасного мистецтва до кінця життя в 1949 році.

ЇЇ «Флоренція» – це яскравий твір з вивіреними колористичними акцентами. Строкатість фарб дуже личить картині, вона наче передає те відчуття надмірного насичення красою у Флоренції. Картина надихає, викликає бажання детально її розглядати та впізнавати трансформовані в авангард міські пейзажі головного міста італійського Відродження. Перша виставка видатної художниці в Києві відбулася у 2008 році.

10 самых известных картин украинских художников: Александра Экстер «Флоренция»

Микола Пимоненко “Гопак” (1909)

Микола Пимоненко народився в родині іконописця. Він з малку бачив живопис та пізнавав основи цього мистецтва. Згодом навчався у Миколи Мурашка, вступив в Петербурзьку академію мистецтв.

Художник був членом Паризької інтернаціональної спілки мистецтв та Мюнхенського союзу художників. Картина «Гопак» з успіхом експонувалася на виставці в паризькому Салоні, а згодом її придбав для своєї колекції Лувр. Українка у танці на полотні символізувала не зламний дух України.

Ілля Рєпін називав Пимоненка «Живим зображувачем України», а дослідники його творчості стверджують, що найкраще йому вдавалося передавати на полотні дві речі: воду та місячне сяйво.

Щоденні спостереження за життям людей, робота на пленері та вдосконалення техніки робить роботи художника сповненими світла та повітрям. Він з успіхом виставлявся в Берліні, Парижі, Лондоні та Мюнхені. Однак, не лише станковий живопис цікавив художника, він приймав участь і у фрескових розписах Володимирського собору в Києві.

Окрім живопису Пимоненко займався графікою. Він робив прекрасні ілюстрації до Кобзаря Шевченка.

10 самых известных картин украинских художников: Николай Пимоненко «Гопак»

Федір Манайло “Містечко” (1967)

Роботи цього закарпатського художника ще у 1930-х роках експонувалися на виставці у Празі, а більшість свого життя він працював вчителем та викладачем в Ужгороді. Його творче надбання відноситься до галузі декоративно-монументального живопису, а своїм кредо він обрав творчу переробку народного мистецтва.

Федір Манайло присвятив своє життя живопису та викладанню. Його дивовижні індустріальні картини з зображенням внутрішньої архітектури заводів вражають уяву і сьогодні.

Він є продовжувачем традиції закарпатської художньої школи після Ерделі та Бокшая. В Ужгороді його музей знайти не так просто. Це квартира в якій він жив та малював, там максимально збереглася атмосфера квартири-студії. Неймовірна кількість картин просто стоїть біля стіни, бо стін не вистачає все розмісити. Від такого ставлення до спадку видатного митця стає сумно.

Його «Містечко» – це яскрава картина зимового міського пейзажу. Тут і білий сніг, і яскраві дахи типових закарпатських будиночків. Все це на фоні могутніх Карпат, які засипані снігом та своєю величчю роблять маленьке містечко в передгір’ї ще меншим, наче іграшковим.

10 самых известных картин украинских художников: Федор Манайло «Городок»

Олександр Мурашко “Дівчина у червоному капелюсі” (1902-1903)

Він був студентом Рєпіна, багато мандрував європейськими столицями, вивчаючи художню майстерність, та багато часу провів у рідному Києві, про який говорив:  “Тут сонце, тут чудесна природа, тут власна культура…”. Талант митця підняв українське мистецтво до західноєвропейського рівня.

У 1901 році художник вирушив у мистецьку подорож, яка була частиною художньої освіти того часу. Він відвідав Італію, Францію та Німеччину. Довгий час жив та працював у Франції, вивчаючи як тогочасне сучасне мистецтво Франції так і живопис старих майстрів у Луврі. Особливо його захопили полотна Веласкеса.

У Парижі Мурашко створює полотно «Дівчина в червоному капелюсі» – один з найкращих українських портретів ХХ ст. Картина написана широкими мазками, які ліплять форму, створюють образ, що доповнюється дивовижним контрастним колоритом. Чисті червоні тони капелюха та рум’яна дівчини врівноважуються глибокими чорними тонами її одягу.

Олександр Мурашко був одним з батьків-засновників Української академії образотворчого мистецтва, разом з Георгієм Нарбутом, Федором Кричевським, Михайлом Бойчуком. Це відбулося в 1917 році, а через два роки Мурашка вбив агент ЧК пострілом в потилицю…Йому було 44 роки…Він ще стільки всього не встиг зробити. Але художник вільної душі та думки, який займався дослідженням української культури та творив український живопис та українське художнє майбутнє дуже заважав новоспеченій владі.

10 самых известных картин украинских художников: Александр Мурашко «Девушка в красной шляпке»

Андрій Коцка “Верховинка у червоній хустині” (1970-ті)

Коцка навчався у Адальберта Ерделі та у Римській Академії мистецтв. Після повернення викладав у сільській школі та продовжував займатися живописом. Приймає активну участь у захисті колекції Ужгородського музею в 1942 – 1944 роках.

Його твори відрізняються бездоганним колоритом, а своєрідною візитівкою є ряд портретів жінок у національному вбранні. Одна з улюблених тем майстра – рідне Закарпаття.

Його портрети верховинок та гуцулок принесли йому відомість. Він завжди пише з натури, любить спілкування зі своїми моделями. Коцка досліджує колорит національного вбрання верховинців – гуцулів, бойків та лемків. Крім того Коцка багато працює як пейзажист.

Вся творчість Коцки пов’язана з Закарпаттям, горами та людьми, що там живуть. Він все життя передавав на полотнах місцевий колорит, культуру цього народу.

10 самых известных картин украинских художников: Андрей Коцка «Верховынка в красном платке»

Іван Руткович “Явління Христа Марії Магдалині” (1683)

Галицький іконописець 17-18 століття жив та працював у Жовкві і був автором «Жовківського іконостасу» –  найвищого етапу розвитку українського класичного іконопису. Зберігаючи українсько-візантійські традиції, зумів використати в своїй творчості нові, західноєвропейські елементи.

«Явлення Христа Марії Магдалині» одна з перших ікон видатного майстра. Згодом він створює іконостаси, які визначать тип західноукраїнського іконостасу кінця 17 – першої половини 18 ст. з євангельськими сценами.

Живопис Рутковича утвердив жовківський осередок українського малярства як самостійний та вагомий мистецький осередок свого часу.

Казимир Малевич “Чорний квадрат” (1915)

Казимір Малевич народився в Києві, багато років працював в Росії та згодом повернувся і викладав в Українській академії образотворчого мистецтва. Малевич був одним із найяскравіших представників авангарду. Він розробив власний напрям живопису – супрематизм, в основу якого поклав безпредметність, геометричні форми та колір. Теоретичною базою для формування супрематизму був кубізм та футуризм. Малевич вважав, що досяг остаточного розриву із зображенням реального світу в супрематизмі.

За історію своєї творчої діяльності Малевич пройшов декілька етапів, та попри різноманіття його робіт найвідомішим твором став «Чорний Квадрат». Картина вважається своєрідною іконою авангарду, а сам художник стверджував, що це – символ завершення мистецтва, його вершини та кінця.

Важливу роль в культовості «Чорного квадрату» відіграла його перша експозиція, на якій автор повісив картину в куті кімнати, де зазвичай висіла ікона. Таким чином, Малевич буквально втілив у життя основу свого супрематичного маніфесту та порвав із традиціями живопису та зображенням предметного світу.

10 самых известных картин украинских художников: Казимир Малевич «Черный квадрат»

На лекціях в арт-студії «Ліхтарик» ви можете більше дізнатися про українських художників та їх картини.

Зробіть творчий подарунок – купуйте подарунковий сертифікат на майстер-клас. Або замовляйте онлайн майстер-класи та лекції в офіс чи додому на зручний для вас час.

Також ми запрошуємо вас відвідати наші творчі майстер-класи в студії, після яких у вас з’явиться ще одне улюблене місце куди піти в Києві.

Залишити заявку

    Найближчі майстер - класи
    Подивитися весь календар >>
    Відгуки наших клієнтів
    Як нас знайти

    Ми на карті

    Напишіть нам