Мистецтво на карантині

Подзвоніть зараз і замовте

Мистецтво на карантині – так ми назвали свою регулярну рубрику в соціальних мережах для батьків дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. А тепер і на сайті ділимося тим, як з дітками цікаво вивчати мистецтво.

Серія 1. Пітер Брейгель та Фламандські прислів’я

Пітер Брейгель та Фламандські прислів'я

Почнемо з базового:

 • оберіть платформу для дослідження картин. Я дуже раджу Arts&Culture від Google.
 • знайдіть там картину Брейгеля «Фламандські прислів’я».
 • подивіться картину з дитиною. Попросіть описати, що дитина бачить. Порахуйте кількість намальованих людей (це вже займе якийсь час).
 • беріть сюжети та поясніть їх значення.

Найпопулярніші сюжети:

 • Битися головою об стіну (намагатися досягти неможливого)

 • Вішати дзвіночок на кота (робити щось не розумне)

 • Сидіти в попелі між стільцями (бути не рішучим)

 • Курей обмацувати (рахувати прибуток завчасно)

І ще близько сотні сюжетів на цій картині, які можна шукати, обговорювати, аналізувати. Так можна і прислів’я вивчити, і більше про дитину дізнатися.

Серія 2. Продовжуємо досліджувати Брейгеля.

Розкажіть дитині легенду про Дедала та Ікара. Дедал був архітектором і будував для царя Міноса палац на о. Кріт. І так гарно побудував, що злий Мінос вирішив не відпускати Дедала. Але архітектор придумав як втекти з острова і змайстрував крила для себе та сина Ікара. Дедал суворо наказував сину не наближатись до сонця, щоб віск, який скріплював крила не розтанув. Син був скоріш за все підліткового віку і батька не послухав. В результаті крила Ікара розвалились і він впав у море.

А тепер беремо картину «Падіння Ікара» та шукаємо Ікара. Поки дитина шукає, можна випити каву.

Падіння Ікара

Спойлер. Від Ікара на картині стирчить лише нога з води.

Заодно покажіть дитині Кріт на карті, розкажіть про різницю між островом та пів-островом (з пів-острова можна було б втекти і без крил).

А якщо ще захотілось кави, то попросіть дитину порахувати овець на картині. А ще можна придумати, що буде садити землероб на передньому плані.

Серія 3. Брейгель «Вавилонська вежа».

Починаємо з розповіді про Вавилонську вежу як приклад людської самовпевненості. Дуже символічно під час глобального карантину, який підрихтував всі наші плани.

Вавилонська вежа

Далі вчимо нові слова разом з дитиною

Зикурат – культова споруда в Межиріччі, яка схожа на піраміду та ділиться на декілька ярусів.

Зикурат Етеменанкі – це власне і є історична споруда Вавилонської вежі, яка ввійшла в легенди. Назва Етеменанкі перекладається як «дім де сходиться небо з землею». Не відомо коли вежа була збудована.

 • Візьміть карту та подивіться де знаходилось Межиріччя (між річками Тигр та Євфрат) та які країни розташовані там зараз.
 • Моє улюблене рахування персонажів дасть Вам можливість пообідати;
 • Знайдіть царя на картині;
 • Пороздивляйтесь, що роблять люди у вікнах вежі.

А допоможе у всьому цьому прекрасний ресурс Inside Bruegel.

Серія 4. Сьогодні говоримо про «Прялі» Веласкеса.

Прялі

Перше, що спадає на думку, коли чуєш слово «прялі» – це жінки, які прядуть. Отже, сюжет трактуємо як побутовий. Вірно? – А от і не зовсім!

Придивіться до гобелену, що висить на стіні позаду пряль. Там зображений сюжет грецької міфології. Богиня Афіна раптом почула як смертна жінка мала нахабство хизуватися своїм талантом прялі. Афіна ж вважала, що вона неперевершена майстриня. Богам було нудно (можна подумати це вони сиділи на карантині) і вони запропонували змагання між смертною Арахною та богинею Афіною. І….. виграла Арахна. За це вона суворо поплатилась, бо Афіна прирекла її плести все життя і перетворила Арахну на паучиху. Звідси й назва страху павуків – арахнофобія.

Але це не єдиний шифр цієї картини. Прялі на першому плані сидять в тих же позах, що й персонажі Мікеланджело в Сікстинській капелі.

Серія 5. Дослідіть с дітками картину Брейгеля «Дитячі ігри».

Є версія, що ця картина перша в не реалізованій серії з чотирьох картин на тему зміни віку людини. На картині зображено близько 90 ігор, характерних для Фландрії 16 ст. Але багато ігор були актуальні ще й в нашому дитинстві. Знайдете їх?

Дитячі ігри

Зверніть увагу, що всі діти намальовані як маленькі дорослі. Вони вдягнені в дорослий одяг. В той час дитинство не було таким ідеалізованим як зараз. Люди 16 ст. сприймали дитинство як підготовчий етап до дорослого життя. А народження дитини сприймалося як появу додаткової пари робочих рук в найближчому майбутньому. Так що, сучасним дітям дуже пощастило.

Ігри на картині можна поділили на імітації (діти копіюють дії дорослих), рухливі (було б корисно їх адаптувати в умовах карантину дома), творчі та музичні ігри. На основі цієї картини можна побудувати план ігор на весь карантин.

Серія 6. Сандро Боттічеллі та його Весна.

Неймовірна картина зберігається у Флоренції. А її розмір близько 2х3 метри дозволяє розглянути безліч декоративних елементів.

Сандро Боттічеллі та його Весна

На полотні багато персонажів. Неймовірно вродлива Флора у квітастій сукні. Ніжна Венера під аркою з гілок дерева. Венера виступає в ролі богині кохання. Над Венерою летить путто з зав’язаними очима, як свідчення сліпоти кохання.

Сандро Боттічеллі та його Весна

Праворуч німфа Хлорида тікає від Зефіра та перетворюється на Флору. З її рота вже вилітають квіти.

Сандро Боттічеллі та його Весна

Зліва від Венери розташовані три харити, або богині вроди. Скоріш за все вони були доньками самого Зевса. Поруч з ними Меркурій зриває плоди з дерева. Схоже, що одна з харит закохається в нього, отримавши стрілу від путто.

Зверніть увагу на неймовірної краси рослинність та півники, що були символом Флоренції.

Роздивіться уважно всю флору на картині та знайдіть знайомі рослини.

Серія 7. Сандро Боттічеллі  «Народження Венери».

Вважається, що Симонетта Веспуччі була моделлю для Венери.

Народження Венери

Симонетта була однією з найкрасивіших жінок доби Відродження. Її образи прикрашають не одну флорентійську картину. Молодший брат Лоренцо Медічі – Джуліано був закоханий у неї. Однак, її життя обірвалось дуже рано. Вона померла від чахотки у віці 23 років.

В 16 років дівчина вийшла заміж за родича відомого мореплавця Амеріго Веспуччі (його ім’ям був названий новий континент Америка. Саме він довів, що Колумб відкрив не новий шлях до Індії, а нову землю) – Марко Веспуччі. Достеменно не відомо про романтичні стосунки Симонетти та Джуліано Медічі. Скоріш за все вона була дамою його серця, як це було прийнято ще за доби лицарів.

Певно Сандро Боттічеллі теж був закоханий в прекрасну Симонетту. Її образ читається в усіх його Мадоннах та Венерах після зустрічі з тендітною дівчиною. Він навіть склав заповіт, в якому попросив поховати його поруч з Симонеттою, що і сталось через більше ніж 30 років після смерті красуні.

Якщо Ви дивитесь цю картину з дітками, то вгадайте які квіти намалював Сандро і намалюйте свої улюблені рослини.

Серія 8. Абстрактне мистецтво.

А чи думали Ви колись над тим, як звучить колір? Чи яка форма краще підходить до певного кольору? 

Кандинський та ряд інших абстракціоністів займалися дослідженням співвідношення фарби та кольору. Ось декілька прикладів.

Квадрату, який символізує матерію, тяжкість і суворе обмеження, відповідає червоний колір, як колір всього матеріального.

Трикутнику, чиї гострі кути надають йому невагомий характер і символізують гострий розум, відповідає жовтий колір. До трикутним можна віднести всі форми діагонального характеру, наприклад, ромби та зиґзаґи.

Колу, як символу вічного руху, відповідає нескінченний глибокий синій колір.

Для оранжевого кольору підходить трапеція, як поєднання квадрата і трикутника, або червоного і жовтого.

Зеленому кольору відповідає сферичний трикутник: синій плюс жовтий, або коло плюс трикутник.

Фіолетовому кольору підходить еліпс: синій плюс червоний, або коло плюс квадрат.

Подивіться картини Кандинського та пошукайте докази цих теоретичних ідей в його абстрактному мистецтві. Та спробуйте поекспериментувати разом з дітьми з різними формами та фарбами .

Насолоджуйтесь мистецтвом вдома та разом з нами.

Залишити заявку

  Найближчі майстер - класи
  Подивитися весь календар >>
  Відгуки наших клієнтів
  Як нас знайти

  Ми на карті

  Напишіть нам