Іконографія або гід по основним персонажам європейського живопису

Подзвоніть зараз і замовте

Блукаючи музейними залами, ми завжди стикаємось з багатьма схожими між собою персонажами. Але далеко не завжди можемо їх впізнати. В мистецькому світі існує наука, яка допомагає ідентифікувати персонажів за певними атрибутами. Вона має назву іконографії. А ми сьогодні хочемо поділитися коротким гідом по найпопулярнішим персонажам європейського мистецтва.

Свята Анна – мама Діви Марії, її життєпис базується переважно на апокрифічних Євангеліях. Вона одна з найбільш шанованих християнських святих і дуже часто зустрічається на фресках, іконах та картинах. То як розпізнати Анну серед інших? Існує кілька основних сюжетів, де вона може зустрітися:

 • сцена Благовіщення (тут Анну часто плутають з її донькою Марією в такому самому сюжеті);
 • Меттерца – сцена, де Анна поруч з Марією та Ісусом Христом. Анна завжди старша та з покритою головою;
 • Свята родина, де Анна з чоловіком Йоакимом, Марією, Йосипом та Ісусом Христом.

Над головою Анни майже завжди є німб, вона часто виступає в оточенні янголів.

Святий Августин – один з найвідоміших святих католицизму, був філософом та написав багато теологічних трактатів. У зв’язку з цим Августина часто зображують серед книжок та інших атрибутів науковця. В його ногах часто можна побачити песика, який символізує його віру та відданість християнській релігії.

Свята Варвара за легендою довгий час була ув’язнена в високій вежі, щоб ніхто не бачив її красу, а після прийняття християнства страчена через відтинання голови. Основним атрибутом Варвари слугує башта, в якій її ув’язнив батько. Її зображували молодою, вродливою дівчиною з не покритою головою та часто розпущеним волоссям. Крім башти, на Варвару може вказувати чаша для причастя, що символізує її останнє причастя перед стратою.

Святий Ієронім відомий своїм перекладом Біблії на латину, в живопису зустрічається переважно в двох сюжетах:

 • в келії, з книжками та атрибутами вченого. Тут його іконографія схожа на Августина. Проте, сплутати двох персонажів не дасть лев, що завжди супроводжує Ієроніма. Отже, шукайте лева і знайте, хто перед вами;
 • в пустелі під час самокатування камінням. Оскільки, такі сюжети не рідкість в католицькій традиції живопису, то знову ж таки шукайте лева.

Франциск Ассізький – засновник ордена францисканців. За легендами, він ще за життя проповідував не лише людям, але й тваринам. Основа його поглядів полягала в тому, що священнослужителі мають бути бідними. Отже, його зображення вирізняється бідним вбранням з мішковини, босими ногами та оточенням різноманітними тваринами та птахами. 

Загалом, коли ми говоримо про святих у мистецтві, то серед найрозповсюдженіших атрибутів слід виділити німби, череп Адама (зазвичай він лежить біля розп’яття, але можуть бути інші варіанти), різноманітні тварини, з якими за легендами перетиналась доля святих.

Залишити заявку

  Найближчі майстер - класи
  Подивитися весь календар >>
  Відгуки наших клієнтів
  Як нас знайти

  Ми на карті

  Напишіть нам