fbpx

Гончарство в Україні: історія та сучасність

Подзвоніть зараз і замовте

Гончарство в Україні має давню історичну традицію. Якщо вдатися до хрестоматійного тлумачення, то гончарство – це вид декоративно-ужиткового мистецтва, який включає в себе виготовлення з глини посуду, сувенірів, прикрас та кахлів. Але важливо знати й те, що завдяки гончарству виник абсолютно новий етап взаємин між людиною та природою. І він триває нині.

Гончарство в Україні: як це було колись

Як давно з’явилося гончарство в Україні як вид мистецтва? Про це ми запитуємо керівника київської арт-студії “Ліхтарик” Світлану Базилевич:

Гончарство на території України відоме ще з часів мезоліту (це період між 12 та 7 тисячами років до нашої ери). Однак найбільше збережених пам’яток цього мистецтва є з часів Трипілля (приблизно між 5500 та 2750 роками до нашої ери).

Окремим ремеслом гончарство стало з винайденням гончарного кола. Саме тоді почали з’являтися його основні вироби – посуд.

Найбільш розвиненим виробництво посуду з глини було в стародавній Греції, – продовжує Світлана. – Там кожен виріб мав свою назву та використовувався виключно для однієї мети. Наприклад, піфоси –  давньогрецькі глиняні глеки яйцюватої або кулястої форми, зазвичай із широким горлом. Завдяки міцності, довговічності та своїм теплоізоляційним властивостям піфос набув поширення у всьому Середземномор’ї і довго слугував різним народам для зберігання й транспортування зерна, вина, олії, солоної риби тощо. Ще одним прикладом слугують амфори – давньогрецькі глиняні посудини зі звуженим дном, високим і вузьким горлом та двома ручками.

Як це робиться зараз

Технологія виготовлення керамічного посуду починається з добування глини та створення з неї гончарної маси. Кожен гончар вимішує глину та виготовляє виріб на гончарному колі. У професійних майстрів багато часу займає творчий процес підготовки ескізів. Коли майстер визначився з формою виробу, то він переходить до виконання свого задуму на гончарному колі.

Гончарство в Україні

Гончар або під час роботи на колі наносить візерунки та розписує свій виріб ангобами (фарбами природнього кольору на основі рідкої глини), або ж одразу після висихання випалює виріб у печі та розписує його глазурями. Після цього виріб потребує ще одного випалювання. Цей процес триває близько 12 годин при температурі до 1000 градусів. Майстри часто кажуть, що відкривають піч після випалювання, як подарунок на свято, оскільки завжди є сюрпризом, як поведе себе глазур і чи витримають усі вироби випробування температурою, чи нічого не трісне в печі.

Читайте також: Цікаві факти про гончарство

Як це зробити самому

Постає логічне питання: чи може кожен бажаючий почати ліпити з глини і як швидко цьому можна навчитись?

“Гончарство – це дуже тендітна справа, яка потребує великих затрат фізичних сил, концентрації уваги, обережності в роботі з матеріалом, – розповідає Світлана, – адже один різкий рух може зруйнувати всю роботу. Кожен бажаючий може за один майстер-клас зробити собі стакан, чашку, горщик, вазочку або підсвічник за допомогою майстрів нашої студії. Однак щоб працювати з глиною самостійно, треба довго та цілеспрямовано вчитися”.

Цікаво, що у вільному продажу існують дитячі гончарні круги та набори для гончарства вдома. Але треба розуміти, що робота з глиною – достатньо брудний процес, і кімната, в якій ви будете гончарити, за кілька таких сеансів може перетворитися на глиняну. Пані Світлана радить:

Перед тим як починати гончарити вдома, слід дізнатися основні секрети майстерності у спеціалізованих студіях, гончарних майстернях, запам’ятати принципи роботи і тоді вже відточувати ці вміння самостійно. Саме тому ласкаво просимо до “Ліхтарика” на майстер-класи.

Залишити заявку
Найближчі майстер - класи
Подивитися весь календар >>
Відгуки наших клієнтів
Як нас знайти

Ми на карті

Напишіть нам