fbpx

Гончарство. Механічне та електричне гончарне коло

Подзвоніть зараз і замовте

Найдавніші вироби з глини були досить неоковирними і виліпленими вручну без додаткових інструментів. Але з появою гончарного кола людство вийшло на якісно новий рівень: так народилося ремесло. 

Гончарне коло ― найперший механізм, вигаданий людьми. Вважається, що з’явилося воно у Месопотамії ще у IV тис. до н.е. Дивовижно, але основні його елементи ― два кола, з’єднані віссю ― за 6 тисячоліть практично не змінилися. Це найдоступніша машина часу, яка за кілька обертів переносить вас у ті далекі часи, коли люди лише починали вчитися перетворювати шматки глини на вишукані тонкостінні вироби за допомогою нового інструмента. 

Перші гончарні кола були ручними, тобто найдавнішим гончарам доводилося однією рукою крутити важкий круг, а другою ― формувати виріб. Згодом вигадали ножний круг, який звільнив обидві руки для праці, що дозволило виготовляти більш складні і красиві речі. Далі на гончарне коло встановили електродвигун. Однак електричні гончарні кола не змогли повністю витіснити механічні, тому в наш час використовують обидва види.

Механічне гончарне коло

Складається з вертикального валу, на якому зверху закріплена пласка кругла голівка (планшайба), а знизу ― маховик, який приводиться у дію ногами. 

Переваги:

 • практично вічне;
 • не потребує додаткових витрат на утримання та ремонт;
 • може обертатися як за, так і проти годинникової стрілки, що зручно, якщо ви шульга;
 • має особливу автентичність, дає відчуття причетності до древнього ремесла.

Недоліки:

 • досить важке і незручне у транспортуванні;
 • при регулярному професійному використанні може викликати проблеми з колінними суглобами.

Електричне гончарне коло

Буває трьох видів: з фрикційним приводом, з редуктором і з прямим приводом. Гончарне коло з прямим приводом найбільш легке, безшумне та ефективне.

Переваги:

 • легше та менше за розміром, простіше транспортувати;
 • має перемикач швидкості обертання;
 • забезпечує швидший процес формування виробів.

Недоліки:

 • деякі види досить шумні;
 • залежить від джерела електроенергії;
 • початківцям часто досить складно обрати правильну швидкість обертання.

Робота з глиною ― це особливий творчий процес, який потребує максимальної концентрації, але водночас щедро винагороджує вас за кожну хвилину праці. Він дозволяє відволіктися від проблем і важких думок, залишити все зайве поза колом і насолоджуватися процесом творення. Вдячний цей труд і тим, що у результаті ви отримуєте не абстрактні плоди праці у пікселях і кілобайтах, а справжні «живі» речі, якими можете користуватися щодня.  Арт-студія «Ліхтарик» запрошує вас на індивідуальні та групові майстер-класи з гончарної майстерності, а також на курс гончарства, де ви не лише відпочинете душею, дізнаєтеся багато нового та долучитеся до найдавнішого ремесла, а й виготовите власні унікальні вироби під керівництвом досвідченого майстра.

Залишити заявку
Найближчі майстер - класи
Подивитися весь календар >>
Відгуки наших клієнтів
Як нас знайти

Ми на карті

Напишіть нам