fbpx

Для чого потрібна лляна олія та розчинник у живопису

Подзвоніть зараз і замовте

Коли ми говоримо про живопис, то майже завжди маємо на увазі олійний живопис. Однак, він не завжди був найпопулярнішим. Часто можна зустріти інформацію, що олійний живопис винайшов Ян ван Ейк. Проте, це не так. Олійні фарби були відомі задовго до Північного Відродження. Ян ван Ейк удосконалив склад фарби та зробив її широко уживаною. 

Так що ж таке, олійний живопис? Це живопис олійними фарбами, які складаються з пігменту та олії (переважно лляної) в якості в’яжучої речовини. Розчинником традиційно виступає скипидар. Хто хоч раз в житті відчував запах скипидару може уявити собі що таке писати картини з таким розчинником. Дякувати хімікам, зараз існують розчинники без запаху і можна малювати без страждань.

Ще одне дякую хімікам слід сказати за фарби в тубах, які можна купити в будь-якому художньому магазині. Старі майстри самі виготовляли фарби. Наразі, цей факт полегшує атрибуцію картин.

Лляна олія створює на поверхні картини тверду, еластичну, не розчинну в органічних розчинниках плівку. Така олія проходить довгий шлях обробки щоб стати придатною для живопису. З неї прибирають білкові речовини та інші структури, які можуть впливати на якість фарби. Однак, слід пам’ятати, що картини написані на основі лляної олії можуть з часом жовтіти, особливо, якщо їм буде не вистачати світла. 

Для того щоб лляна олія допомагала створювати гарні картини, а не псувала їх, треба знати основні пропорції та правила її використання в різних шарах живопису. Цими знаннями з Вами радо поділяться наші професійні художниці на майстер-класах олійного живопису.

Крім лляної олії інколи використовують макову або горіхову. В сучасному світі це пов’язано з уподобаннями художника. Картини написані на основі лляної олії та розчинників без запаху висихають за кілька тижнів. Однак, процес висихання залежить від багатьох факторів:

  • температура повітря;
  • наявність сонячного світла;
  • вологість повітря;
  • кількості фарби на полотні.

Олійні фарби не водорозчинні, тому вони потребують спеціальних розчинників. Розчинники роблять олійні фарби більш рідкими та легкими у використанні. Зазвичай, на палітру кріпиться маслянка, що складається з двох ємностей: в одну наливають лляну олію, а в іншу – розчинник. Розчинники можуть збільшувати або зменшувати строк висихання фарби.

Зазвичай, в розчинник для олійних фарб входить скипидар ( продукт переробки соснової смоли) та вайт-спірит (продукт нафтопереробки). Цей склад розчинника підійде, якщо Ви плануєте довго працювати «по мокрому», адже він збільшує час висихання фарби.

Слід пам’ятати, що скипидар при окислені призводить до пожовтіння фарб з часом. На відміну від пінену, який є складовою частиною скипидару, але без смолистих речовин. Саме цей очищений варіант скипидару – пінен майже не жовтіє через те, шо він окислюється значно менше, ніж скипидар. Однак, пінен зменшує яскравість фарби. Тому з його використанням також слід бути обережним.

Поєднання відбіленої, рафінованої лляної олії з вайт-спіритом та сикативом (допоміжна сполука для олійних фарб, що прискорює висихання – зазвичай це солі кобальту, марганцю, кальцію) робить фарби більш прозорими та дозволяє отримувати найтонші переходи відтінків.

Запах у неочищеного розчинника неймовірно сильний. Ним краще не користуватися вагітним та людям, що страждають від головної болі та мають проблеми з дихальними шляхами. На щастя, зараз є очищені розчинники без запаху, що дуже полегшує творчий процес.

Саме такі розчинники без запаху українських виробників ми використовуємо на наших майстер-класах з олійного живопису в арт студії «Ліхтарик». В поєднанні з якісними фарбами та полотнами українського виробництва, використання якісних розчинників та лляної олії дозволяють отримати прекрасний результат навіть початківцю. Приходьте на наші олійні майстер-класи та насолодіться творчістю.

Саме тому, ми просимо всіх наших гостей підписувати картини та дзвонимо коли картина висихає. Адже процес висихання олійних фарб індивідуальний для кожної картини.

Залишити заявку
Найближчі майстер - класи
Подивитися весь календар >>
Відгуки наших клієнтів
Як нас знайти

Ми на карті

Напишіть нам